Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna


Kolekcja Titanica NR 40

 
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 0:02, 04 Lip 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 40

Spis Treści: Na oceanie przy dźwiękach muzyki. W co się bawić? Orkiestra, muzycy i muzyka.

Na oceanie przy dźwiękach muzyki
Kompanie żeglugowe starały się zapewnić pasażerom podróżującym wielkimi transatlantykami możliwie najwięcej rozrywek, wiedząc, że kiedy urok nowości pryśnie, większość z nich może się poczuć znudzona monotonią życia na pokładzie. Ryzyko to dotyczyło „Titanica” w tym samym stopniu, co innych parowców, tym bardziej więc White Star Line zatroszczyła się o to, by zaspokoić wszelkie pragnienia swych klientów.

W czasie rejsu długie pokłady "Titanica" pełniły rolę miejskich deptaków lub swego rodzaju wielkiego tarasu, na którym można się było spotkać, by chwilę pogawędzić.
[link widoczny dla zalogowanych]

W co się bawić?
„Pogoda jest piękna, a morze spokojne”, pisał doktor Washington Dodge. „Drgania statku są tak niewyczuwalne, że przez cały czas można spacerować po pokładach tak samo pewnie, jakby cho­dziło się po Market Street”. Dla każdego, kto chciał choć na krót­ko oderwać się od zamętu codzienności wypełnionej obowiązka­mi, spotkaniami i podróżami z jednej strony miasta na drugą, nadrzędnym celem był odpoczynek. Wreszcie można było zapomnieć o wszystkim, zagłębić się w wygodnych fotelikach pod pergolami w Verandah Café i pozwolić, by czas płynął. Jednak ten, kto chciał odpoczywać na pokładzie, rozkoszując się przesyconym solą powietrzem, musiał zgodzić się na udział w niepisanym współzawodnictwie o najlepsze miejsce. Przydział dobrego leżaka poprzedzały więc sute napiwki, które pasażerowie niepostrzeżenie wsuwali do kieszeni mun­durów stewardów.
Siedzący w wygodnych fotelach pasażerowie mogli odizolować się od innych lub pogawędzić z sąsiadami. Zresztą okazji do miłych pogawędek nie brakowało. Wszystko odbywało się bez najmniejszego pośpiechu. Tym, którzy mogli sobie pozwolić na podróż pierwszą klasą, obca była troska o przyszłość, toteż nic nie stało na przeszkodzie, by całą swą energię skupili na czer­paniu przyjemności z chwili obecnej.

Elegancka weranda z przeznaczonej dla pierwszej klasy Cafe Parisien była ulubionym miejscem spotkań młodszych pasażerów "Titanica", którzy przychodzili tutaj, by posłuchać najmodniejszych melodii granych przez orkiestrę transatlantyku.
[link widoczny dla zalogowanych]

Po obiedzie można było zasiąść przy stoliku w jednej z kawiarni i wychylić z przyjaciółmi szklaneczkę brandy. W palarni, bezapelacyjnym królestwie mężczyzn, toczyły się gorące dyskusje, do których można się było przyłączyć, kierując się składem „grupy dyskusyjnej” lub tematem dysputy. Ci zaś, którzy mieli ochotę zażyć trochę ruchu, a jednocześnie zabłysnąć elegancją, mogli udać się na przechadzkę po pokładzie spacerowym. Dla pań podróżujących pierwszą klasą był to ważny moment życia na pokładzie, zwłaszcza na pokładzie najbardziej luksuso­wego transatlantyku, jaki kiedykolwiek zbudowano.
Życie na liniowcu składało się z szeregu rytuałów, uwzględniają­cych nawet sposób ubrania. Musiał on być dostosowany do pory i lokalu, który miało się zamiar odwiedzić. Na popołud­niową herbatkę panie ubierały się w lżejsze, mniej wyszukane stroje, natomiast wieczorem wypadało pokazać się w luksu­sowych toaletach i najdroższej biżuterii. Lady Cynthia Asquith, protagonistka życia towarzyskiego w epoce edwardiańskiej, pisała w swych wspomnieniach: „W czasie podróży transatlanty­kami większość czasu zajmowało nam ubieranie i rozbieranie się. Ciągle się przebierałyśmy, toteż byłyśmy zmuszone podróżować z górami bagażu, wśród którego nie mogło zabraknąć przynaj­mniej jednego wielkiego kufra na suknie (tzw. „arki Noego”), ogromnego pudła na kapelusze i wypełnionej po brzegi walizki z kosmetykami i dodatkami”.

Orkiestra, muzycy i muzyka
Atmosferę na pokładzie „Titanica” umilała muzyka rozbrzmie­wająca w jadalniach i salonach pierwszej i drugiej klasy oraz w Café Parisién. Dźwięki walców wiedeńskich lub nowocześniej­sze amerykańskie rytmy rozlegały się w salonach i na pokładach, a goście mogli dobrać sobie lokal w zależności od swych upodo­bań muzycznych. Oprawę muzyczną zapewniała orkiestra wyna­jęta przez White Star Line za pośrednictwem agencji C.W. & F.N. Black z Liverpoolu. Orkiestra pod batutą Wallace’a Henry’ego Hartley’a, liczyła siedmiu muzyków. Zaokrętowano ich zresztą jako pasażerów drugiej klasy, toteż formalnie nie wchodzili oni w skład załogi liniowca. Otrzymali kabiny na pokładzie E, od strony rufy, oraz pokój do przechowywania instrumentów. Muzycy grali razem lub dzielili się na dwa zes­poły: kwintet i trio.

KWINTET
W składzie Hartley, Hume, Woodward, Clarke i Brailey występował w głównym salonie lub w mniejszym saloniku recepcyjnym pierwszej klasy.

Wallace Henry Hartley urodził się w 1878 roku w Colne, w Lancashire. Jego rodzicami byli Albion i Elizabeth Hartley. W chwili zaokrętowania byl zameldowany na stale w Dewsbury w Anglii. Dyrygował orkiestrami w Harrogate i Bridlington i dzięki swej pozycji społecznej został członkiem Savage Club w Leeds. Był znakomitym skrzypkiem i zanim zaproponowano mu funkcję dyrygenta orkiestry na „Titanicu”, pracował na słyn­nej „Mauretanii” Cunarda, która szczyciła się zdobyciem Błękitnej Wstęgi. Ostatni tydzień przed wyruszeniem w rejs Hartley spędził z żoną w miejscowości Boston Spa, niedaleko Wetherby w hrabstwie York.

Zaangażowany wcześniej jako skrzypek na "Mauretanii" Wallace Henry Hartley rozstał się z Cunard Line, by objąć funkcję dyrygenta orkiestry kameralnej na "Titanicu".
[link widoczny dla zalogowanych]

John Law Hume, zwany „Jock”, miał 21 lat i w orkiestrze „Titanica” gral partie pierwszych skrzypiec.

John Law Hume był pierwszym skrzypkiem w orkiestrze "Titanica". Swój angaż zawdzięczał kontraktowi podpisanemu z agencją z Liverpoolu zajmującą się wyszukiwaniem muzyków dla kompanii żeglugowych.
[link widoczny dla zalogowanych]

John Wesley Woodward, urodził się 11 września 1879 roku w West Bromwich w hrabstwie Stafford jako ostatni z ośmiorga dzieci - sześciu synów i dwóch córek - Josepha i Marthy Woodwardów. Jego ojciec zajmował stanowisko dyrektora w Hołłowen Iron Foundry, potem zaś przeniósł się z całą rodziną do Oxfordu. Opanowawszy trudną sztukę gry na wio­lonczeli, John opuścił rodzinę i przeniósł się do Eastbourne, gdzie został zaangażowany w Duke of Devoshire’s Band. Po bankructwie orkiestry w 1909 roku Woodward podpisał umowę z White Star Line. Pierwszy rejs odbył na Jamajkę, potem pływał po Atlantyku i po Morzu Śródziemnym. Grania na morzu omal nie przypłacił śmiercią, znajdował się bowiem na pokładzie „Olympica” w czasie jego kolizji z H.M.S. „Hawke”. Miał szczęś­cie, że podobnie jak trzech innych muzyków opuścił kabinę na chwilę przed tym, jak dziób „Hawke’a” wbił się w burtę trans­atlantyku właśnie w tym sektorze. Na dziewiczy rejs „Titanica” John Woodward zabrał swą najlepszą wiolonczelę. Po powrocie do Europy miał zamiar uczestniczyć w „May Dinner”, który miał się odbyć w Magdalen College w Oxfordzie.

Znakomity wiolonczelista John Wesley Woodward koncertował zarówno jako solista, jak, w kwartetach smyczkowych.
[link widoczny dla zalogowanych]

John Frederick Preston Clarke pochodził z Liverpoolu, a w orkiestrze „Titanica” grał na altówce.

John Frederick Preston Clarke grał na altówce. Wchodził w skład kwintetu smyczkowo-fortepianowego, który występował zazwyczaj w salonie pierwszej klasy.
[link widoczny dla zalogowanych]

Trzydziestotrzyletni W. Theodore Ronald Brailey mieszkał na Ladbroke Grove w Londynie. Na „Titanicu” grał na pianinie na zmianę z drugim pianistą, Taylorem. Ostatnie zdjęcie, wyko­nane na pokładzie „Carpathii”, gdzie grał zanim podpisał kon­trakt na „Titanica”, przedstawia go jako eleganckiego, pewnego siebie mężczyznę w cylindrze i z białym kwiatkiem w butonierce.

W. Theodore Ronald Brailey był pianistą na "Titanicu". Przedtem grał na "Carpathii" pływającej pod banderą Cunard Line.
[link widoczny dla zalogowanych]

TRIO
W trio, które miało występować w salonie przed restauracją „a la carte”, niedaleko Café Parisien, grali Krins, Bricoux i Taylor.

Georges Alexandre Krins urodził się w Paryżu 18 marca 1889 roku. W latach 1902-1908 studiował wiolonczelę w Belgii w Conservatoire Royal de Musique w Liège. Chciał zostać wojskowym, ale jego rodzice patrzyli na to niechętnie, toteż w 1910 roku podpisał kontrakt z paryskim zespołem Trianon Lyrique jako pierwszy skrzypek. Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie przez dwa łata grał w hotelu Ritz. W kwietniu 1912 roku agencja C.W. & F.N. Black z Liverpoolu zaangażowała go na „Titanica”. Krins grał na skrzypcach, a zarazem był kapel­mistrzem trio.

Skrzypek Georges Alexandre Krins był absolwentem konserwatoriun w Liege, gdzie studiował w latach 1902-1908. Przed zaokrętowaniem na "Titanica" przez dwa lata grał w hotelu Ritz w Londynie.
[link widoczny dla zalogowanych]

Francuzem był jeszcze jeden muzyk z orkiestry: Roger Marie Bricoux. Urodził się 1 czerwca 1891 roku i zanim zaokrętował się na „Titanica”, wraz z pianistą Theodorem Brailey’em, grał na parowcu „Carpathia” Cunarda.

Wiolonczelista Roger Marie Bricoux, rodem z Francji, wcześniej grał w tym samym zespole co Theodore Brailey.
[link widoczny dla zalogowanych]

Ostatnim członkiem trio był Percy Cornelius Taylor, równolatek Woodwarda, który obok grał na pianinie i na wiolonczeli.

Percy Cornelius Taylor pełnił w orkiestrze funkcję jokera, jako że w zależności od potrzeb grał albo na wiolonczeli, albo na pianinie.
[link widoczny dla zalogowanych]

White Star Line nie szczędziła więc pieniędzy, by zaoferować klientom rozrywkę na wysokim poziomie, niczego przy tym nie narzucając i wybór pozostawiając samym gościom. Orkiestra „Titanica” miała szeroki repertuar, począwszy od znanych szla­gierów do poważniejszych utworów klasycznych. Goście mogli poprosić o zagranie ulubionej melodii, podając jej numer w kata­logu tytułów. Zespoły musiały pamiętać o tym, by brzmienie instrumentów nie było zbyt agresywne, jako że muzyka nie mogła zagłuszać rozmów toczących się w salonach, lecz miała stanowić przyjemne tło. Niezależnie od tego grano wyłącznie utwory lekkie, będące pochwałą piękna i życiowych przyjemności.
Nowością w owych czasach były synkopowane melodie rodem z Ameryki. Charakteryzował je prosty, wpadający w ucho rytm i ostre brzmie­nia, przywodzące na myśl niezwykłe wynalazki technologiczne z początku stulecia, których ukoronowaniem był sam „Titanic”. Młodzi ludzie byli zachwyceni tym nowym muzycz­nym wynalazkiem, natomiast starsze pokolenie - jak zawsze niechętnie odnoszące się do nowości - uważało ragtime za zwykły hałas i zdecydowanie wolało dźwięki melodyjnych i romantycznych walców wiedeńskich. Duch cesarstwa znalazł w owym czasie swój najpeł­niejszy wyraz w muzyce, za sprawą Leo Falla,
Emmericha Kälmana, Oscara Straussa, a przede wszystkim Ferenca Lehara, który swymi znakomitymi operetka­mi „Wesoła wdówka” (1905) i „Hrabia Luxemburg” (1909) przy­wrócił świetność temu gatunkowi.
Orkiestra miała w swym repertuarze także tradycyjną muzykę angielską, m.in. melodie z bardzo popularnych w Wielkiej Brytanii komedii muzycznych, często grane przez łubiane przez Anglików orkiestry wojskowe. Na pokładzie luksusowego trans­atlantyku rozbrzmiewały więc najczęściej utwory takie jak „The Guardians” oraz inne szlagiery Lionela Moncktona.

W następnym numerze między innymi: Zorganizowane życie na oceanie. Sport i instruktorzy. Depesze telegraficzne.

Źródło: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kobra83 dnia Sob 16:17, 08 Wrz 2012, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
psrus
Dołączył: 16 Lut 2011
Posty: 771
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 11:22, 04 Lip 2012    Temat postu:

Muzyków było ośmiu a nie siedmiu, i w ogóle jakieś to poplątane w ten notce...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:15, 04 Lip 2012    Temat postu:

Jest napisane dobrze. Że pod batutą Wallace’a Henry’ego Hartley’a liczyła 7 muzyków czyli razem z nim było ich ośmiu. Dalej jest jeszcze napisane że dzielili się na 2 zespoły czasami. Na kwintet (to jest pięć osób) i trio czyli wiadomo 3 osoby co daje 8.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
psrus
Dołączył: 16 Lut 2011
Posty: 771
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:27, 04 Lip 2012    Temat postu:

Rzeczywiście, ale dość niefortunnie sformułowane.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:28, 04 Lip 2012    Temat postu:

Jest nawet wymieniony cały zespól: Wallace’a Henry’ego Hartley, John Law Hume, John Wesley, Woodward, John Frederick Preston Clarke, W. Theodore Ronald Brailey oni zwykle grali ten kwintet a trio: Georges Alexandre Krins, Roger Marie Bricoux i Percy Cornelius Taylor, jest 8 osób.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:30, 04 Lip 2012    Temat postu: Racja

Ten tekst w tym numerze hachette trochę pogmatwało

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:31, 04 Lip 2012    Temat postu:

Zaraz się to poprawi by trochę lepiej wyglądało

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:39, 04 Lip 2012    Temat postu:

No i spoko wygląda to teraz bardziej przejżyście

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Bright free theme by spleen stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin