Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna


Kolekcja Titanica NR 23

 
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 14:16, 31 Maj 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 23

Spis Treści: Życie codzienne na pokładzie. Najbliżsi pasażerom.

UWAGA: Od tego numeru można czasami odczuwać wrażenie, iż tekstu jest mniej niż w poprzednich numerach. Takich numerów w całej kolekcji jest raptem kilkanaście a są one przyczyną tego iż pracę nad budową tego pieknego ponad metrowego modelu były już na takim zaawansowanym etapie (poszycie statku), iż redakcja skracała liczbę stron historii by przeznaczyć większą liczbę stron na instrukcję budowy modelu w danym numerze. Osobiście GWARANTUJE że treść historii tego statku jest w 100% przelana z pisma do numerów, które zamieszczam na forum. Miłego czytania.

Życie codzienne na pokładzie
Oficer pełniący wachtę na mostku przekazywał rozkazy sternikowi, ten zaś - nie spuszczając wzroku z busoli, by natych­miast zareagować na najmniejsze nawet odchylenia igły - utrzymywał wyznaczony kurs. Na „Titanicu” zatrudniono aż siedmiu sterników. Byli to: A. Bright, R. Hitchens,
S. Humphreys, A. Oliver, W. Perkins, G. Rowe i W. Wynn. Podstawowe znacznie w ich pracy miała precyzja. Tutaj nie mogło być mowy nawet o chwili nieuwagi: odczytywanie na bieżąco wskazań urządzeń pokładowych i odpowiednio szybkie reagowanie na rozkazy wymagało maksymalnej koncentracji. Dlatego wachty sterników trwały tylko dwie godziny. Marynarze, włącznie z obserwatorami i sternikami, mieli swoje kajuty na pokładzie E, zaś na posiłki udawali się do stołówki, usytuowanej po prawej stronie pokładu C.
Rozmieszczenie sypialni i jadalni załogi nie było przypadkowe. Charakter epoki edwardiańskiej znajdował swoje odzwierciedle­nie nie tylko w sztywnym podziale pasażerów na klasy i w ścisłej hierarchii ról i funkcji oficerów i załogi, ale także w samym roz­planowaniu wnętrza „Titanica”. Nowy parowiec swą strukturą przypominał zamek z licznymi tajemnymi przejściami, zastrzeżo­nymi dla wtajemniczonych. W praktyce chodziło o to, by prawie tysiąc osób spełniających na statku najprzeróżniejsze zadania, mogło się swobodnie przemieszczać na całej długości parowca, wynoszącej 269 metrów, a także z góry na dół tj. przez osiem pokładów. Tym samym projektanci nie mogli poprzestać na racjonalnym rozplanowaniu pomieszczeń i korytarzy, lecz konieczne było opracowanie systemu połączeń obejmującego cały transatlantyk, za pośrednictwem którego załoga mogłaby poruszać się po statku bez wiedzy pasażerów, nie zakłócając im spokoju nieustannym krzątaniem się.
Najliczniejszą grupę na „Titanicu” stanowili robotnicy zajmujący się obsługą układu napędowego oraz ci, którzy zajmowali się obsługą pasażerów. Z 325 osób zatrudnionych w maszynowni ponad pięćdziesiąt procent stanowili palacze. Ich sypialnie znajdowały się na pięciu pokładach: od C do G. Do tej kategorii zawodowej należeli także mechanicy i elektrycy, a także trymerzy i smarowacze.

Moment wejścia na pokład stanowił pierwszy sprawdzian dla personelu i załogi. Podekscytowani, a zarazem zdezorientowani pasażerowie, oczekiwali, że wszyscy członkowie załogi: oficerowie, stewardzi, kelnerzy i marynarze, będą im służyć radą i pomocą. Niektóży z tych, którym udało się zrobić dobre wrażenie, przede wszystkim na pasażerach pierwszej klasy, mogli liczyć na sowity napiwek po zakończeniu rejsu.
<script>[link widoczny dla zalogowanych]

Najbliżsi pasażerom
Na bakburcie pokładu E mieściły się również kajuty stewardów i pozostałego personelu pomocniczego „Titanica”. Oni to stano­wili największą grupę zatrudnioną na statku.
Praca stewarda na nowoczesnych transatlantykach postrzegana była powszechnie jako całkiem dobre zajęcie. Odnosiło się to tym bardziej do „Titanica”, bowiem przepych i luksus widoczne w każdym szczególe jego wystroju odbijały się w jakiś sposób na tej części personelu, przede wszystkim gońcach i stewardach, którzy z racji swej pracy obcowali z bogatą i wyrafinowaną klien­telą z międzynarodowej socjety.
Chcąc pokonać konkurencję kompanii niemieckich i rodzimej Cunard Line, rezygnując jednocześnie z prymatu w zakresie prędkości, White Star Line postawiła na najlepszą ofertę w zakresie obsługi pasażerów. By zapewnić najwyższy standard usług, kompania żeglugowa z Liverpoolu musiała z niezwykłą starannością dobrać personel stykający się bezpośrednio z pasażerami, przy czym podstawowym kryterium selekcji było doświadczenie w pracy na innych liniowcach.
Trzeba jednak powiedzieć, że stewardzi angażowali się z zapałem nawet w najbardziej przyziemne prace, takie jak czyszczenie i porządkowanie salonów, nie bez nadziei na dodatkowe, osobiste korzyści. Jeśli bowiem los się uśmiechnął, w czasie sprzątania można było znaleźć np. zgubioną rękawiczkę jakiejś zamożnej damy, co przekładało się na suty napiwek, nie tyle ze względu na wartość znalezionego przedmiotu, ile raczej w podziękowaniu za życzliwe zainteresowanie. Na całym statku rozdano 1500 elektrycznych dzwonków, za pośrednictwem których pasażero­wie mogli w każdej chwili wezwać stewarda. Natychmiastowa reakcja personelu przyczyniała się do tworzenia owego klimatu życzliwego zainteresowania, który miał otaczać pasażerów od chwili wejścia na pokład. Rankiem najważniejszym zada­niem stewardów było dostarcze­nie śniadania do kajut tych pasażerów, którzy nie mieli ochoty na spożywanie pierwszej filiżanki herbaty w towarzystwie innych gości i woleli pozostać w kabinach. Jednocześnie trzeba było w salonach nakryć do śniadania dla tych, którzy przeciwnie, zaraz po przebudzeniu mieli chęć rzucić się w wir spotkań towarzyskich i pogawędek. Po śniadaniu i sprzątnięciu ze stołów armia stewardów ruszała do kajut. Każdy przedmiot, każdy element garderoby miał się znaleźć na swoim miejscu. Po paru godzinach trzeba było czym prędzej wracać do salonów, by nakryć do obiadu. Dzień wypełniały zatem śniada­nia, obiady, popołudniowe herbatki i kolacje, toteż stewardzi spędzali prawie cały dzień w biegu i z trudem znajdowali czas na własne posiłki. Krótki odpoczynek mogło w każdej chwili udaremnić wezwanie któregoś z pasażerów czy też konieczność przygotowania salonu do jakichś obrzędów religijnych, czy do innych, nieprzewidzianych wcześniej celów.
W gronie 494 osób zajmujących się obsługą pasażerów było tylko osiemnaście kobiet. Ich pomoc okazała się niezastąpiona przy obsłudze kobiet i dzieci, a także przy innych, szczególnie delikat­nych czynnościach, wymagających większej niż zazwyczaj troski. Prawie wszystkie stewardesy zatrudnione na „Titanicu” były zamężne i miały dzieci, a do rozłąki z rodziną zmusiły je warunki bytowe. Był to mały, ale wyćwiczony w boju zastęp, który na początku XX wieku stanowił awangardę wyemancypowanych kobiet, nie tyle z powodu charakteru wykonywanej pracy, ile ze względu na warunki, w jakich przyszło im pracować. Decydując się na spędzenie długich tygodni na morzu w towarzystwie niemal tysiąca mężczyzn z załogi liniowca, dawały niezbity dowód determinacji, siły woli i wiary we własne siły. Uśmiech stewardesy, zdolny osuszyć łzy na zapłakanej twarzycz­ce najmłodszych pasażerów „Titanica”, obok innych, mniejszych i większych dowodów troski ze strony personelu, stanowił - jakbyśmy to dziś powiedzieli - element strategii firmy, która zgodnie z zamysłem Josepha Bruce’a Ismaya miała wyróżniać ofertę flagowca White Star Line.

W następnym numerze: Radiotelegrafiści - głos "Titanica". John G. Phillips. Harold Bride. Personel restauracji "Gatti"

Źródło: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kobra83 dnia Sob 0:44, 01 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wranth
Dołączył: 13 Mar 2023
Posty: 165055
Przeczytał: 643 tematy

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Wto 5:18, 02 Sty 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wranth
Dołączył: 13 Mar 2023
Posty: 165055
Przeczytał: 643 tematy

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Sob 1:26, 02 Mar 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Bright free theme by spleen stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin