Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna


Kolekcja Titanica NR 36

 
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 5:04, 26 Cze 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 36

Spis Treści: Jadalnia trzeciej klasy. Restauracja "a la carte". Salon.

Jadalnia trzeciej klasy
W środkowej części pokładu E mieściła się jadalnia dla pasażerów trzeciej klasy, największa ze wszystkich. Dzieliła się na dwie sale o długości 30,5 m każda, sięgające od burty do burty mogła przyjąć aż 473 osoby. W czasie dziewiczego rejsu na „Titanica” zaokrętowało się blisko dwa razy tyle pasażerów trze­ciej klasy, stąd też byli oni obsługiwani na dwie zmiany z punktu widzenia konstrukcji kadłuba, jadalnia trzeciej klasy była jednym pomieszczeniem przedzielonym na dwie części jedną z piętnastu grodzi wodoszczelnych. Choć urządzono ją nieporównanie skromniej niż jadalnie w pozostałych klasach, dla emigrantów, którzy zaledwie kilka lat wcześniej podróżowali w iście nieludzkich warunkach, stanowiła szczyt luksusu. W obydwu salach ściany pomalowano białą emalią i ozdobiono plakatami White Star Line oprawionymi w proste, lecz eleganckie ramy. Rozstawiono w nich długie stoły i ciemne, obrotowe krzesła zamiast ławek, stanowiących stały element wystroju jadalni trzeciej klasy na innych transatlantykach. Było to niewątpliwie pomieszczenie porządne, dobrze oświetlo­ne, proste, lecz przyjemne.

Restauracja "a la carte" była najbardziej ekskluzywnym wnętrzem na "Titanicu". Jej wystrój dopracowano w najdrobniejszych szczegółach, by sprostać oczekiwaniom bogatych pasażerów, dla których była przeznaczona.
<script>[link widoczny dla zalogowanych]

Restauracja „a la carte”
Na pokładzie B znajdowało się najele­gantsze wnętrze transatlantyku, tj. restau­racja „a la carte”, zajmująca pomieszcze­nie o wymiarach 18 na 14 metrów.
Projektanci, którym powierzono urządze­nie wnętrz „Titanica” w Belfaście, zdecy­dowali się na wystrój w stylu Ludwika XVI. Ściany restauracji obito ozdobnymi panelami z orzecha i wypolerowano do połysku, tak by ich gładka powierzchnia odbijała delikatne, cieple światło o pomarańczowym odcieniu. Scenerii dopełniały zasłony z czerwonego jedwabiu w złociste, kwiatowe wzory i wspaniałe owalne lustra wbudowane w boazerię, które odbijając i mnożąc refleksy świetlne, tworzyły niezwykłą grę świateł. Jasne oświetle­nie zapewniały sali duże okna w kształcie pół­kolistego łuku - nowe rozwiązanie, dzięki któ­remu wnętrze sprawiało wrażenie przestron­niejszego. Kolorowe szybki w oknach były podzielone na kwadraty cyzelowanymi ele­mentami metalowymi. Zgrabne kolumny nawiązujące do stylu doryckiego stanowiły nie tylko element konstrukcyjny, podtrzymujący wyż-szy pokład, ale ze względu na sztukaterie, stanowiły także element dekoracyjny. Całe wnętrze wypełniały dekoracje snycerskie i złocenia. Po prawej stronie od wejścia znaj­dował się bufet z dużym marmurowym blatem „fleur de peche”, oparty o panele ozdobione stiukami, nawiązującymi do motywów na ścianach. Najdrobniejsze nawet szczegóły, takie jak zamki czy zawiasy, charakteryzowały się elegancją i stylistyczną czystością.
Sufit zdobiły płaskorzeźby przedstawiające delikatne motywy kwiatowe, tworzące proste sploty w centrum i girlandy nad każdym z okien. Oświetlenie zapewniały kinkiety umieszczone w środku szerokich ściennych paneli oraz ozdobne, harmonijnie rozmieszc­zone żyrandole z kryształu i cyzelowanych metali, które dodawały wnętrzu splendoru. Podłogę przykryto elegancką pluszową wykładziną typu Axminster (w latach 1755-1836 produkowano tam słynne dywany) w delikatny wzór w stylu Ludwika XVI. Miała ona kolor antycznego różu w odcieniu znanym jako „rose du Barry”, który doskonale współgrał z pozostałymi elementami wystroju.
Przy projektowaniu tego wnętrza nacisk położono nie tylko na przepych, ale i komfort. Wyposażenie miało podkreślać ekskluzywny charakter tego lokalu, który przeznaczony był dla elity pasażerów „Titanica”. Dlatego zdecydowano się na okrągłe, kilkuosobowe stoliki i proste, kryształowe lampy, napełniające wnętrze przyćmionym, różowym światłem. Do tego dobrano starannie krzesła, także w stylu Ludwika XVI. Ich pastelowe obi­cia w splecione róże pochodziły z firmy Aubusson.
W restauracji „a la carte” zapewniono gościom obsługę najwyż­szej jakości. Nienaganni kelnerzy przemykali między stolikami i kolumnami bezszelestnie i z taką gracją, że mogło się wydawać, iż projektując to wnętrze, uwzględniono ich jako integralny element wystroju. Nie zapomniano też o czymś dla ducha - o muzyce. Jej dźwięki zaczynały rozbrzmiewać przy końcu posiłków ze sceny, usytuowanej obok rzeźbionego bufetu, w któ­rym przechowywano srebra stołowe.

A tak wyglądał salon pierwszej klasy na masywnym "Titanicu".
<script>[link widoczny dla zalogowanych]

Salon
Na pokładzie A usytuowano salon pierwszej klasy. Pasażerowie przychodzili tutaj, by poczytać, pogawędzić albo rozegrać par­tyjkę kart ze starymi przyjaciółmi lub nowymi znajomymi poznanymi na pokładzie. Wnętrze to miało 18 metrów długości, 19 szerokoś­ci i 3,5 metra wyso­kości. Przy jego pro­jektowaniu architekci zainspirowali się sty­lem obowiązującym we Francji za pano­wania Ludwika XV.
Wiele elementów wystroju salonu przypominało luksu­sowe wyposażenie Wersalu: meble o miękkich, falistych liniach i powierzch­nie zdobione wolutami i arabeskami, złoceniami i plakietkami z porcelany, zaliczane do najpiękniejszych w XVIII wieku. Ściany przykrywała elegancka boazeria. Po jednej stronie salonu znajdował się kominek, a vis-a-vis biblioteka. Pod ścianami i w środku rozstawiono zgrabne, małe stoliki z rzeźbionymi nogami, wokół których stały sofy foteliki i krzesła, obite taką samą, piękną tkaniną.

Luksusowy salon na transatlantyku klasy "Olympica". To wspaniałe wnętrze, usytuowane między drugim a trzecim kominem na pokładzie A, urządzone w stylu Ludwika XV, miało dorównywać elegancją wnętrzom pałacu królewskiego w Wersalu.
<script>[link widoczny dla zalogowanych]

Wszystkie elementy wystroju salonu miały czynić z niego miejsce przytulne, w którym pasażerowie czuliby się jak najswobodniej. Atmosferę komfortu i intymności potęgowały motywy ozdobne na drewnianych ścianach i potrójne kinkiety w kształcie stylizo­wanych kwiatów, roztaczające wokół ciepłe, przyjemne światło. Podobnie jak w innych wnętrzach „Titanica”, także i tutaj nie zabrakło odwołań do sztuki klasycznej. Takim nawiązaniem była np. ustawiona na gzymsie kominkowym rzeźba przedstawiająca starożytną boginię łowów, Dianę, z nieodłącznymi atrybutami w postaci wiernej towarzyszki sarny i przypasanego do boku kołczanu, z którego właśnie dobywała strzałę. Posążek był kopią rzeźby znanej jako „Artemida z Wersalu”, przechowywanej w Luwrze.
Ciekawe, że część przedmiotów i mebli z salonu „Ołympica” - niemal identycznego jak salon na „Titanicu” - z chwilą złomo­wania statku w roku 1935 została sprzedana i nadal można je podziwiać w jednej z sal White Swan Hotel w Alnwick w Anglii.

W następnym numerze między innymi: Styl i luksus w pozostałych salonach.

Źródło: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kobra83 dnia Wto 22:33, 04 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
psrus
Dołączył: 16 Lut 2011
Posty: 771
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 15:16, 26 Cze 2012    Temat postu:

Zdaje się że podium dla orkiestry w restauracji było tylko na Olympicu, i stał tam fortepian. Na Titanicu orkiestra cofnęła się z restauracji do recepcji restauracji, przynajmniej tyle wiadomo, chociaż na pewno było to tylko trio smyczkowe bez frotepianu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wranth
Dołączył: 13 Mar 2023
Posty: 165055
Przeczytał: 680 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Wto 6:02, 02 Sty 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wranth
Dołączył: 13 Mar 2023
Posty: 165055
Przeczytał: 680 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Sob 2:08, 02 Mar 2024    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Bright free theme by spleen stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin