Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna


Kolekcja Titanica NR 100

 
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobra83
Dołączył: 13 Kwi 2012
Posty: 171
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 1:06, 01 Lis 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 100

Spis Treści: Ogromny sukces "Titanica". Kasowy rekord. EPILOG.

Ogromny sukces "Titanica"
Mit „Titanica” nieustannie się odradza. Karmi się samym sobą i nieustannie znajduje okazje, by od nowa zaistnieć w światowej kulturze. Bodźcem, który wydatnie ożywił legendę słynnego transatlantyku, było odkrycie wraku przez ekspedycję Roberta Bałlarda. Zaowocowało to nowymi książkami i nowymi teoriami na temat przyczyn i przebiegu katastrofy. Kilka lat później, dzięki wejściu na ekrany kinowe filmu Jamesa Camerona, statek stulecia ponownie znalazł się w centrum świa­towej uwagi. Fabuła filmu jest równie interesująca jak historia samego transatlantyku. Od samego początku zamysłem Camerona, znanego przede wszystkim z filmu „Terminator”, było stworzenie dzieła, które mogłoby zmierzyć się z mitem „Przeminęło z wiatrem”. Historia miłości zrodzonej na pokładzie słynnego liniowca posłużyła reżyserowi jako pretekst do epickiej opowieści, nie mającej sobie równych w światowej kinematografii. Realizacja projektu zajęła Cameronowi pięć lat.

Plakat, który zapisał się już na trwałe nie tylko w historii kina, ale i w zbiorowej wyobraźni. Legenda "Titanica" objęła także dwoje młodych bohaterów filmu, sprawiając, że stali się sławni.
[link widoczny dla zalogowanych]

Był rok 1992, kiedy zdecydował się zanurzyć w głębi­nach Oceanu Atlantyckiego, by zobaczyć na własne oczy, co zostało z legendarnego statku pasażerskiego. Wynajął rosyjski statek oceanograficzny i kilka batys­kafów, które były w stanie zejść na głębokość 4000 metrów, na takiej bowiem głębokości leży wrak „Tita­nica”. Od firmy Panasonic Cameron otrzymał specjal­ną kamerę wykonaną z tytanu, umożliwiającą sfilmo­wanie zanurzonego w mule wraku i przeniesienie na ekrany kinowe widmowej, magicznej atmosfery morskich głębin. Zwykła kamera nie byłaby bowiem w stanie znieść ogromnego ciśnienia panującego na tej głębokości - ok. 450 kilogramów na centymetr kwadratowy.
Plan filmowy zrealizowano na meksykańskiej plaży Rosarito Beach. Sama budowa sztucznego akwenu o powierzchni prawie trzech hektarów kosztowa­ła 20 milionów dolarów. Model statku odtworzono z ogromną dbałością o detale, choć w nieco zmniejszonej skali. Miał bowiem długość 225 metrów, czyli o 45 metrów mniej od rzeczywistego „Titanica”. Aby uzyskać efekt maksymalnego realizmu reżyser posłużył się wszelkimi najnowszymi technologiami i wykorzystał symulacje komputero­we. Model wykonano zresztą w oparciu o oryginalne rysunki bliźniaczych jednostek klasy „Olympica”, przechowywane w archiwach stoczni Harland & Wolff. Cameron osobiście stanął na czele spółki Digital Domain, która miała za zadanie jak naj­wierniej odtworzyć „Titanica”. Wirtualny transatlantyk miał pływać i zatonąć dokładnie tak jak prawdziwy liniowiec.

Scena z filmu "S.O.S. Titanic" Williama Hale'a. Film nakręcony w 1979 roku opowiadał historię zatonięcia transatlantyku widzianą oczami przedstawicieli trzech klas społecznych obecnych na pokładzie. Film przeznaczony był zarówno do projekcji kinowych, jak i dla telewizji.
[link widoczny dla zalogowanych]

Czasami odnosiło się wrażenie, że Cameron chce osiągnąć zbyt wiele i czuje się niemal wszechmocny. W obawie, że koszty filmu przewyższą wydatki, wytwórnie Paramount i 20th Century Fox zażądały, by odtwórcą głównej roli męskiej został jakiś znany, utalentowany aktor, który przyciągnie widzów do kin. Jednak Cameron nie uległ pre­sjom producentów i obsadził w tej roli młodego Leonardo Di Caprio - aktora stojącego u początku kariery, znanego już, ale nie mającego na swoim koncie ról tego formatu.
Cameron od początku głęboko wierzył w sukces „Titanica”. Oczywiste było dlań, że historia zatonięcia statku jest na tyle znana, że sama nie wystarczy, by zainteresować widownię. Postawił więc na klucz emocjonalny. Widzowie mieli utożsamić się z pasażerami statku, wejść na pokład, poruszać się po nim, przeżyć chwile szczęścia, a potem rozpaczy.

"A night to remember" to najsłynniejszy czarno-biały film poświęcony tragedii "Titanica". Cechuje go największy realizm, jeśli chodzi o rekonstrukcję postaci. Reżyser korzystał z relacji naocznego świadka wydarzeń, czwartego oficera "Titanica" Josepha Grovesa Boxhalla i pasażera Lawrence'a Beesleya.
[link widoczny dla zalogowanych]

Opowieść Camerona zaczyna się od odkrycia tego pod­wodnego grobowca. Z ciemności wyłania się wrak. Kamery unoszą kurtynę tajemnicy. Wokół motywu poszukiwania skarbu - bezcennego klejnotu o nazwie „serce oceanu”, osnuta jest romantyczna opowieść o miłości dwojga młodych ludzi: kobiety podróżującej w luksusowym apartamencie pierw­szej klasy i artysty, który nie mógł sobie pozwolić nawet na bilet trzeciej klasy i cudem tylko dostał się na statek. Siedząc losy bohaterów, widz stopniowo odkrywa poszczególne pomieszczenia na statku i zaczyna odnosić wrażenie, że sam nim podróżuje. Realizm powoduje, że kiedy po zderzeniu z górą lodową woda powoli wdziera się do środka, nieuchronnie zapowiadając rychły koniec, widz przeżywa wszystko nieja­ko osobiście, sam uczestniczy w ostatnim akcie tragedii, świadom toczącej się na pokładzie „Titanica” dramatycznej walki o życie.

Kadr z długometrażowego filmu "Raise the Titanic" Jerry'ego Jamesona (1980), nakręconego według powieści Clive Cussler o tym samym tytule. Film obfituje we wspaniałe sceny zrealizowane przy wykorzystaniu modeli wiernie odtwarzających słynny transatlantyk. Podobnie powieść, opowiada o rywalizacji Rosjan i Amerykanów, kto pierwszy wydobędzie na powierzchnię kadłub wielkiego transatlantyku, a tym samym zdobędzie rzadki minerał ukryty w jego ładowni.
[link widoczny dla zalogowanych]

Produkcja wystartowała dobrze, jednak wkrótce przed reży­serem zaczęły się piętrzyć nieprzewidziane trudności. Można było odnieść wrażenie, że przekleństwo, ciążące nad „Titanikiem”, zawisło także nad produkcją filmu. W maju 1997 roku wydawało się, że przedsięwzięcie nie ma szans powodzenia. Obawiano się, że wpływy ze sprzedaży biletów nie pokryją ogromnych kosztów, wynoszących 200 milionów dolarów - tyle bowiem wytwórnie Paramount i 20th Century Fox wyłożyły na realizację pomysłów reżysera. By zdać sobie sprawę z tego, jakiego rzędu były to nakłady, wystarczy przypomnieć, że na początku lat dziewięćdziesiątych kasowy film kosztował przeciętnie 30 milionów dolarów. Zdjęcia przeciągały się, opóź­nienie rosło, przedsięwzięcie zdawało się skazane na klęskę. Prezentację filmu zdecydowano się przesunąć na koniec roku. „Washington Post” wróżył, że przedsięwzięcie Camerona będzie największą klapą w dziejach kinematografii i prześcignie nawet „Waterworld” Kevina Costnera. Film ten, zapowiadany jako wiel­ki sukces kasowy, został źle przyjęty i poniósł ogromne straty. Wydawało się, że „Titanic” nigdy nie zdoła zarobić tyle, by zwró­ciły się choćby koszty produkcji. Relacje z planu filmowego przy­pominały doniesienia z frontu: w czasie kręcenia niebez­piecznych scen trzej kaskaderzy ulegli wypadkowi. Były to sceny, w czasie których pasażerowie spadają z unoszą­cego się do pozycji pionowej pokładu rufowego. W tym samym czasie odtwarzająca główną rolę Kate Winslet o mało nie utonęła, a sam reżyser wpadł do wody i doznał kontuzji, wymagającej dziesięciodniowego leczenia.

1953 rok: Jean Negulesco reżyseruje film "Titanic" z Cliftonem Webb i Barbarą Stanwick w rolach głównych (na zdjęciu). W filmie można dostrzec pewne podobieństwa do superprodukcji Jamesa Camerona z 1997 roku.
[link widoczny dla zalogowanych]

Kasowy rekord
Jednak gdy tylko film wszedł na ekrany, stało się jasne, że czarnowidze nie mieli racji. „Titanic” odniósł natychmia­stowy sukces. Pierwszy zwycięski pojedynek stoczył z fil­mem z serii „James Bond” i w jeden tylko weekend zaro­bił 27 milionów dolarów. Od połowy grudnia 1997 roku w ciągu zaledwie pięciu tygodni zarobił tyle, ile kosztowała jego produkcja, czyli 200 milionów dolarów, a przez kolejne osiem tygodni zainkasował 337 milionów dolarów, pokonując tym samym dwa najbardziej kasowe filmy roku: „Twister”, który przyniósł 249 milionów i „Independence Day” - 300 milionów.

Jedna z najbardziej widowiskowych scen filmu Jamesa Camerona. Znany z dbałości o szczegóły i perfekcjonizmu reżyser zdołał wymóc, na producencie wykonanie modelu części statku prawie w skali 1:1 i dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki uzyskał efekt znacznego realizmu.
[link widoczny dla zalogowanych]

W tym samym czasie, kiedy „Titanic” odnosił tak spektakularne sukcesy, koproducenci filmu zaczęli spór o prawa do transmisji telewizyjnej. Wytwórnia Fox oskarżyła wytwórnię Paramount, że sprzedała film sieciom telewizyjnym za marne 30 milionów dolarów. Posunięcie to było konsekwencją obaw, towarzyszących wprowadzaniu filmu na ekrany, ale - jak się później okazało - film wart był co najmniej drugie tyle.,Titanic” zarabiał zawrotne sumy. Wyprzedził nawet taki sukces jak „E.T.” i w rankingu naj­bardziej kasowych filmów w Stanach Zjednoczonych znalazł się na drugim miejscu, ustępując tylko „Wojnom gwiezdnym”. Wreszcie nadszedł czas nagród filmowych, najpierw Złotego Globu - nagrody kinowej przyznawanej przez 82 członków HFPA (Hollywood Foreign Press Association). „Titanic” otrzy­mał cztery statuetki, m.in. w kategorii najlepszy film dramatycz­ny i dla najlepszego reżysera. Nagrody od razu uznano za zapo­wiedź Oscara i rzeczywiście prognozy te spełniły się. Film otrzy­mał czternaście nominacji do Oscara, zrównując się tym samym z rekordem ustanowionym przez film „Ewa kontra Ewa” z 1950 roku. Triumf „Titanica” stanowił jednocześnie wygraną wielkich wytwórni filmowych, rywalizujących z niezależnymi producenta­mi, a tym samym zastrzyk nowej krwi dla Mekki kina. Nominację otrzymały m.in. obie aktorki grające bohaterkę filmu, Rose. Zarówno bowiem młoda Angielka Kate Winslet, jak i osiemdziesięciosiedmioletnia dama Gloria Stuart, odtwarzały w „Titanicu” tę samą postać w róż­nych momentach życia. Był to zresz­tą pierwszy wypadek w historii Oscara, by dwie aktorki otrzymały nominację do tej nagrody za jedną rolę. Poza tym Gloria Stuart była najstarszą jak dotąd kandydatką do Oscara w kategorii „najlepsza aktorka”.

Wyjście "Titanica" z portu w Southampton Cameron odtworzył z niemal maniakalną perfekcją, angażując w tym celu setki statystów.
[link widoczny dla zalogowanych]

Pewnym dysonansem był brak nominacji dla Leonardo Di Caprio. Z niewiadomych przyczyn idol rzesz nastolatek nie otrzymał najbardziej prestiżowej nagrody kinowej.
Nie ulegało wątpliwości, że miał decydujący wkład w powodzenie filmu, jednak w hollywoodzkiej machinie coś źle zadziałało i Di Caprio nie otrzymał spodziewanego dowodu uznania. Wieczorem 23 marca 1998 roku odbyła się ceremonia przyznania Oscarów. „Titanic” otrzymał aż 11 statuetek. Niesłychany sukces filmu sprawił, że na szczytach rankingów znalazło się wszystko, co miało z nim jakikolwiek związek. W Stanach Zjednoczonych film pobił wszelkie kasowe rekordy, a muzyka skomponowana do niego przez długi czas utrzymywała się na pierwszym miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt. Bestsellerem stała się też książka Camerona na temat kręcenia filmu. Legenda „Titanica” stała się zjawiskiem o zasięgu globalnym.

Aktorzy odtwarzający główne role w filmie: Kate Winslet i Leonardo Di Caprio z reżyserem Jamesem Cameronem w czasie pracy nad scenami tonięcia statku. Mimo że do sukcesu filmu w znacznej mierze przyczynił się urok bohatera granego przez Leonardo Di Caprio, aktor nie otrzymał żadnego z jedenastu Oscarów przyznanych filmowi.
[link widoczny dla zalogowanych]

Anielska, a zarazem buntownicza twarz dwudziestoczteroletnie­go Leonardo Di Caprio przypomina, zdaniem niektórych, twarz innego słynnego aktora, a zarazem mitu kina: Jamesa Deana, który w 1955 roku zginął za kierownicą swojego porsche spydera. Przed kasami kin ustawiały się długie kolejki nastolatek szaleją­cych za młodym aktorem. Jego plakat zawisł na ścianie lub na drzwiach w tysiącach dziewczęcych pokoi. Młode wielbicielki wiedziały o nim wszystko: że jest spod znaku skorpiona, że jego ojciec jest Włochem z Capri, a matka Niemką, że grał Romeo, że pocałował namiętnie swojego kolegę, grając rolę Rimbauda w filmie „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland, że stał się gwiazdą dzięki roli opóźnionego w rozwoju chłopca w filmie „Co gryzie Gilberta Grape’a”.
Z filmem związane jest także kilka niezwykłych rekordów. Glo­ria, dwunastoletnia mieszkanka miejscowości Castelfranco Emilia w okolicy Modeny we Włoszech, obejrzała „Titanica” 45 razy, osiągając tym samym niezwykły prymat we współzawodnictwie dziewcząt z całego świata. W Recife w Brazylii Aliana Oliveira Dias, dwudziestojednoletnia studentka uniwersytecka, w czasie projekcji nagle źle się poczuła. Widok dzieci wpadających do wody sprawił, że dostała drgawek i mimo interwencji lekarza obecnego w sali kinowej nie udało się jej uratować. Cyklon „Titanic” rozszalał się także tam, gdzie kiedyś nie dociera­ły wytwory amerykańskiej kultury, np. w Chinach. Sam prze­wodniczący Jiang Zemin w jednym z wywiadów wyrażał się z uznaniem o filmie, stwierdzając, że jest to jeden z udanych produktów kapitalizmu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Film Camerona charakteryzował nie tylko widowiskowość, ale także niesłychana dbałość o szczegóły. Wystarczy porównać kolorowy fotogram z filmu z czarno-białym zdjęciem głównej klatki schodowej "Titanica".

[link widoczny dla zalogowanych]

Nietrudno zrozumieć, że katastrofa, w której giną tysiące ludzi, przemawia do zbiorowej wyobraźni, lecz sukces „Titanica” nie wynikał wyłącznie z tragicznej wymowy historii słynnego transatlantyku. Splot różnych elementów wywołał coś na kształt reakcji łańcuchowej. Pod wpływem dzieła Camerona przypo­mniano sobie także o innych, nakręconych wcześniej filmach na temat „Titanica”. Było to w sumie 17 filmów fabularnych i 18 dokumentalnych, nie licząc dziesiątków seriali telewizyjnych. Berliński dziennik „Der Tagesspiel” odkrył nawet kopię filmu „In Nacht und Eis” („Pośród nocy i lodu”) nakręconego przez siedemnastoletniego Rumuna Mime Misu w kilka miesięcy po tragedii. Film pokazano w kilku berlińskich kinach z muzyką na żywo.
Z fascynującą historią „niezatapialnego” transatlantyku chciał się także zmierzyć słynny Alfred Hitchcock, ale - jak powiedział w wywiadzie z 1938 roku opublikowanym przez University of California Press - ówcześni armatorzy naciskali, by projekt nie został zrealizowany, obawiając się negatywnego wpływu filmu na żeglugę pasażerską. Hitchcock był wówczas w Ameryce kimś nowym i nie miał jeszcze późniejszej siły przebicia. Starał się roz­wiać obawy, zapewniając, że chce pokazać bezpieczeństwo współ­czesnej żeglugi pasażerskiej, ale argumentacja ta nie przekonała armatorów i filmu nie udało się zrealizować.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kate Winslet i Leonardo Di Caprio w romantycznej scenie na pokładzie szalupowym "Titanica". Gdyby ten kadr wywołać w wersji czarno-białej można by go uznać za jedno z niewielu zdjęć wykonanych w czasie pierwszych dni tragicznego rejsu.

[link widoczny dla zalogowanych]

W 1998 roku wybuchła prawdziwa moda na stare, kinowe „Titaniki”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się filmy z lat pięć­dziesiątych. Był wśród nich wyprodukowany przez 20th Century Fox, koproducenta „Titanica”, film z 1953 roku w reżyserii Jeana Negulesco, z Cliftonem Webbem i Barbarą Stanwyck w rolach głównych. Film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz. Pięć lat później na ekranach kinowych pojawił się nowy film, tym razem nakręcony według powieści Waltera Lorda „A Night to Remem­ber”. Przy kręceniu tego filmu w roli eksperta zaangażowano ocalałego z katastrofy czwartego oficera „Titanica” - Josepha Grovesa Boxhalla. W tej wersji kinematograficznej statek tonie w całości, co dowodzi, że przebieg katastrofy wcale nie był jasny i dopiero odkrycie wraku przez ekspedycję Ballarda w 1986 roku rzuciło nowe światło na tę sprawę. Moda na „Titanica” objęła także inne dziedziny, np. handel antykami: od obrazów po meble. Wzrosło zainteresowanie różne­go rodzaju morskimi akcesoria­mi, np. urządzeniami nawigacyj­nymi z XVIII i XIX wieku i obrazami o tematyce morskiej. Sukces filmu wpłynął także na rozwój żeglugi przybrzeżnej i wzrost popularności rejsów turystycznych.
Dwa miesiące po ceremonii przyznania Oscarów z portu w Southampton wyszedł w morze w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku nowy rekordowy transatlantyk:
„The Princess” - morski olbrzym, spadkobierca „Ttanica” o długości 289 metrów, wysokości 60 metrów i szerokości 36 metrów, mogący
pomieścić 3300 pasażerów i 1100 członków załogi.
Rozpoczął się nowy wyścig największych kompanii żeglugowych świata. Mety - jak się zdaje - nie widać.

Młoda fanka filmu Camerona z Rosji w koszulce ze zdjęciem bohaterów filmu "Titanic". Film i seria gadżetów z nim związanych przyczyniły się do wylansowania mitu słynnego transatlantyku także wśród młodych ludzi, a zarazem odkryły przed wieloma z nich wspaniały świat rejsów turystycznych.
[link widoczny dla zalogowanych]

EPILOG: I to był już ostatni numer z Kolekcji Titanica. Mam nadzieję że czytało Wam się je z taką samą ciekawością i przyjemnością jak mi. Jestem zadowolony, że mogłem podzielić się z Wami tą pasjonującą kolekcją. W prawdzie jak zauważyliśmy zdarzały się w niej błędy ale mimo to myślę że się wam ona podobała. Pozdrawiam wszystkich fanów "Titanica" i do następnego przeczytania.

Źródło: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pawelsz
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Czw 2:03, 01 Lis 2012    Temat postu:

Witam,

Bardzo Ci dziękuję za wstawienie tej kolekcji na forum. Czytanie co drugi dzień kolejnych odcinków, przeżywałem jak wspaniałą przygodę. Wraz z muzyką Jamesa Hornera i kolekcją przeżyłem wspaniałe chwile. Gdy w ciągu dnia przypomniałem sobie, że "dziś kolejny odcinek" robiło mi się raźniej na duszy. Szkoda, że to już ostatni odcinek. Ale cóż, wszystko co ma swój początek, ma i swój koniec. Dzięki tej kolekcji dowiedziałem się sporo nowych rzeczy. Jeszcze raz dzięki !

Pozdrawiam,

Paweł

P.S. Nie masz przypadkiem w planach, wstawiania jakiejś innej publikacji na temat "Titanica" ? Blue_Light_Colorz_PDT_15 Marzę o przeczytaniu "Niezatapialnego" ale dorwać tę książkę po polsku graniczy z cudem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Krzychu74
Dołączył: 20 Cze 2011
Posty: 312
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Kłodzko
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 20:21, 01 Lis 2012    Temat postu:

Witam!
Ze swej strony bardzo Ci dziękuję za chęci i poświęcony czas na udostępnienie nam tej serii. Kopalnia wiedzy o Titaniku, do której z pewnością nie tylko ja będę tutaj powracać.
Raz jeszcze wielkie dzieki. Blue_Light_Colorz_PDT_15

Pozdrawiam.

100


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Krzychu74 dnia Czw 20:21, 01 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu    Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna -> Artykuły o Titanicu / Kolekcja Titanica Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Bright free theme by spleen stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin