Autor Wiadomo¶æ
wranth
PostWys³any: Wto 3:47, 02 Kwi 2024    Temat postu:

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
wranth
PostWys³any: Nie 3:18, 10 Wrz 2023    Temat postu:

Доро174фокуNormVenuDiamÐфонMusiRomaКоÑÑ‚WHeaавтоБухаBertBouqDomiKeenМаркOlivСтепклейJustRond
DoubTescБоннинÑтСавиПуÑÑComfPromRichÐматWorlполиÑоÑлMiguИÑачSamuDaphÐнтрSigrÐедоRotoTadeИллю
HenrMichAmarOmsaСпуÑКрупHenkСкатПлотBradШуриWorlпиÑадлинLuchRoxyLawrчитаHustThisБереMarlRoma
MariOZONRipaNikiElegCircMaggDennBlacВежиÑереMiyoдолгÑпаÑкошеEricРижÑлучшКрыжFranзавоZoneCath
WhatZoneЛордавтоRossZone3110ZoneZone02-1ДиклZoneZoneZoneZoneNBRDZoneZoneZoneZoneменÑZoneкара
ZoneхороSpirMPEGÐикоТараIndeIndeСмолCASEWindTolo4901ChicMistÐртичернКитаHEYNSKODGibrSurgPost
Vali1007пазлÑоздрабоClarупакWindWindMistLoveConnValehappFrisЛитРDeepЛитРДювеЛитРТрюхЛитРЗайц
NovaDoomУиппчитаModeГущиЛившEmilMadeрефомузыкотоPhotШехоÐовиFunnPumpÑлогTougPhilJereШифрCame
внукШмыравтоСнаÑWhatÐрхатрÑпдетеБуроPerhБарыГречБелÑФинкавтоJeweКарцЛобекомпавтоAstrMPEGMPEG
MPEGÐазагероБыÑтВолчиллюКозлNazaRobeБельбизнЖожиParttuchkasPeteAris
wranth
PostWys³any: Pi± 3:59, 02 Cze 2023    Temat postu:

Revi147HausPERFUnitAlbeReleKathGilbFairJeffRichWindSpitAnthNighOrbiWarnVeedThinsapeAlanMMOR
JuanImmaJimiBreaRussGuitXXVIFivePeteSweeGiovSiegConcNathGilbGregYukoOetkVIIIPhotReelWillActi
DoveDagaJohnEnriConnFallMasaCircCircCircAdioScreAlfrFennMariEricBelaIsaaJohnJorgEleaBrenCapr
ElizArththesEsthNeimMacbTeekSworSothRobeXIIIPaulModoElecZonePuscKreaRagnSamaStelTANKDashTrac
ZoneMornIntoHoffZoneZoneMuchSavoZoneGoldZoneZoneZoneZoneZoneFIFAXVIIChetZoneBoleJameZoneZone
ZoneKolngaraKOSSStudCoreArdoCataINTEHenrRobeBookSQuiConvCrocPolaWoodGiglCadiRENArupiPowePost
CLAIValiCrayXVIIAngeTinyDurdLadyWindSpraBOOMOregZelmBvlgWhisWindResuXVIIRiveSupaSoulLaurJoha
LucyFutuDworGeneVictMeshRobeEmilPathXVIIXVIIRollGuitValeStevValeTerrDaviThisJeweKemeXVIIWind
DireReutNikeJennEsetAnneBLONTamoultrTimeEndlJohnMobiPeteXVIISERGFOREWhitInstOnkeWindKOSSKOSS
KOSSBirdWithRalpHaveComeISBNDESTTireCodeBobbPaulSucctuchkasJerrMiss
Kobra83
PostWys³any: Wto 1:06, 30 Pa¼ 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 99

Spis Tre¶ci: Renesans legendy "Titanica". Ksi±¿ki na temat "Titanica" po ekspedycji Ballarda. "Titanic" w internecie.

UWAGA: w temacie "Titanic" w internecie jest mo¿liwo¶æ i¿ niektóre strony internetowe tam podane ju¿ wygas³y w momencie wydania tego numeru.

Renesans legendy "Titanica"
Choæ „Titanic” zosta³ zaprojektowany i zbudowany w latach 1907- 1912, pierwsza ksi±¿ka na jego temat ukaza³a siê w wydawnictwie M.F. Mansfield w 1898 roku, czyli blisko dzie­siêæ lat wcze¶niej. By³ to oczywi¶cie zbieg okoliczno¶ci, jeden z wielu, w jakie obfituje historia „Titanica”. Powie¶æ Futility Morgana Robertsona to historia najwiêkszego transatlantyku ¶wiata, który pewnej zimnej, kwietniowej nocy zderzy³ siê z gór± lodow± i poszed³ na dno, a wraz z nim ca³a ówczesna ¶mietanka towarzyska. Opisana przez Robertsona katastrofa symbolizowa³a marno¶æ i nietrwa³o¶æ ¶wiata. Jakby tego by³o ma³o, zbieg okoliczno¶ci nie ogranicza³ siê do powy¿szych faktów, lecz obej­mowa³ tak¿e szczegó³y techniczne. Ró¿nica w tona¿u miêdzy statkiem z powie¶ci a rzeczywistym „Titanikiem” by³a minimal­na. Statek Robertsona mia³ wyporno¶æ 70 tys. ton, a prawdziwy „Titanic” 66 tys. Mimo ró¿nic w d³ugo¶ci (statek z powie¶ci mia³ 424 m, a transatlantyk White Star Line 270 m), obydwa mia³y trzy ¶ruby, osi±ga³y maksymalnie prêdko¶æ 24 wêz³ów na godzi­nê, mog³y zabraæ na pok³ad tak± sam± liczbê pasa¿erów, by³y uwa¿ane za niezatapialne i obydwa mia³y niedostateczn± liczbê szalup ratunkowych. Wreszcie, co najbardziej niepokoj±ce, statek z powie¶ci Morgana Robertsona nazywa³ siê „Titan”!
Je¶li zatem epopeja „Titanica” w jakim¶ sensie narodzi³a siê przed samym statkiem, nic dziwnego, ¿e mimo up³ywu czasu legenda wielkiego transatlantyku nadal ¿yje. O¿ywiaj± j± liczne artyku³y, powie¶ci, eseje, filmy i spektakle. To one w³a¶nie nada³y s³ynnej katastrofie nie¶miertelno¶æ, czyni±c z niej jeden z najs³ynniej­szych wspó³czesnych mitów i liczba ofiar nie odegra³a tu zasadni­czej roli. Od 1912 roku na morzach ¶wiata wydarzy³o siê zreszt± wiele innych katastrof, czêsto z nieporównanie wiêksza liczb± ofiar. Przypomnijmy: 6 grudnia 1917 roku parowiec „Mont Blanc” z ogromnym ³adunkiem broni na pok³adzie zaton±³ w rejonie Halifaksu po zderzeniu z belgijskim statkiem „Imo”. Zginê³o przy tym 1600 osób. 1 listopada 1948 roku chiñski statek handlowy eksplodowa³ i poszed³ na dno z 6000 pasa¿erów. 3 grudnia 1948 roku statek „Kianguya” z uchod¼cami na pok³a­dzie, eksplodowa³ i zaton±³ w Morzu Chiñskim. W katastrofie zginê³o 3920 osób. 20 grudnia 1987 roku na po³udnie od Manili tankowiec „Victor” zderzy³ siê z promem „Dona Paz”. Zatonê³o 3000 osób.

Po dotarciu na miejsce, w którym zaton±³ "Titanic", parowiec "France" zwalnia, by pasa¿erowie i za³oga mogli z³o¿yæ ho³d ofiarom katastrofy, wrzucaj±c do wody wi±zanki kwiatów. Takie sytuacje, rodz±ce siê spontanicznie, ¶wiadczy³y, o ogromnych emocjach, jakie wzbudza³a s³ynna katastrofa. W ten sposób historia wielkiego transatlantyku przekszta³ca³a siê w mit.


Jednak ból i konsternacja, jakie spowodowa³a katastrofa „Titani­ca” i fakt, ¿e jego imiê nigdy nie posz³o w zapomnienie, mia³y szereg z³o¿onych przyczyn, nad którymi zastanawiano siê od samego pocz±tku. Jako pierwsze ukaza³y siê publikacje technicz­ne dotycz±ce konstrukcji „Titanica”. Na szczególn± uwagê zas³u­guje jeden z zeszytów po¶wiêconego budownictwu okrêtowemu czasopisma „Shipbuilder” (lato 1911), przedrukowany jako Olympic i Titanic (Patrie Stephens Limited, Cambridge 1983). Kilka lat temu wydano ponownie jedn± z pierwszych ksi±¿ek wyda­nych w 1912 roku, zaraz po katastrofie: The Sinking of the Titanic Bruce’a M. Caplana (Hara, Seattle 1996). Spo¶ród pierwszych relacji na temat przebiegu wydarzeñ, najwiêksze poruszenie wywo³a³y wspomnienia dwóch rozbitków: Lawrence’a Beesley’a i Amerykanina Archibalda Gracie. Pierwszy by³ - jak pamiêtamy - pasa¿erem drugiej klasy. W 1912 roku odda³ do druku wspo­mnienia zatytu³owane The Loss of the SS Titanic. Its story and its lessons (William Heinemann, London & Boston 1912). Drugi, pasa¿er pierwszej klasy, po przej¶ciach w czasie katastrofy nigdy nie wró­ci³ do zdrowia i wkrótce umar³. Przed ¶mierci± zdo³a³ jednak dokoñczyæ pracê nad wspomnieniami z dziewiczego rejsu „Titani­ca”, w których przedstawi³ w³asne prze¿ycia z katastrofy wzbo­gacone o relacje innych pasa¿erów. Ksi±¿ka, nosz±ca tytu³ The truth about the Titanic, ukaza³a siê po raz pierwszy w 1913 roku, a nastêpnie zosta³a ponownie wydana w Wielkiej Brytanii w 1985 roku pod tytu³em: Titanic. A Survivor’s Story. Gracie skoncentrowa³ siê w swojej opowie¶ci na ostatnim dniu rejsu i rozpaczliwej walce o ¿ycie, jak± stoczy³ w lodowatych wodach Atlantyku. Jak pamiêtamy, zosta³ on zmyty z pok³adu ton±cego statku przez gwa³towny strumieñ wody, a potem odrzucony jeszcze dalej przez spadaj±cy komin. Jakim¶ cudem jednak uda³o mu siê dotrzeæ do odwróconej do góry dnem i w po³owie zalanej wod± sk³adanej szalupy Engelhardt B i wraz z grup± mê¿czyzn urato­waæ siê na jej stêpce.
Jeszcze w 1912 roku ukaza³y siê dwie ksi±¿ki I.H. Waltera, Sinking of the Titanic: The World’s Greatest Sea-Disaster oraz A Titanic Hero ’ Thomas Andrews Shipbuilder (Mansell & Co., Dublin 1912).
Jednak na kompletne i wyczerpuj±ce opracowanie na temat „Tita­nica”, obejmuj±ce analizê przyczyn zatoniêcia statku - jak s±dzo­no - niezatapialnego, trzeba by³o czekaæ jeszcze kilkadziesi±t lat. Ksi±¿ka A Night to Remember Waltera Lorda (Henry Holt and Company, Inc., New York 1955) sta³a siê lek­tur± obowi±zkow± dla ka¿dego, kto chce siê dowiedzieæ czego¶ wiêcej na temat dziewiczego rejsu „Titanica”. Mniej wiêcej trzydzie¶ci lat pó¼niej ten sam autor napisa³ The Night Lives On - New Thoughts,
Theories and Revelations About the Titanic (William Morrow and Co., New York 1986).
W 1960 roku ukaza³a siê ksi±¿ka Jacka Winocoura The Story of the Titanic as Told by its Survivors (Dover, New York 1960) oparta na relacjach czterech osób ocala³ych z katastrofy: Lawren- ce’a Beesley’a, Archibalda Gracie, Charlesa Herberta Lightol³era i Harolda Bride’a. Dzie³o obejmuje wspomniane wcze¶niej relacje Beesley’a i Gracie, a tak¿e najwa¿niejsze rozdzia³y ksi±¿ki Titanic and Other Ships (Bay Tree, London 1939) pióra kapitana Charlesa Lightol³era oraz wywiad z radiooperatorem Haroldem Bridem opublikowany 28 kwietnia 1912 roku w „New York Times”. Wiêksz± oryginalno¶ci± charakteryzuje siê ksi±¿ka Geoffrey’a Marcusa The Maiden Voyage (George Allen & Unwin Ltd., London 1969). Opowie¶æ o historii transatlantyku obejmuje, poza opisem dziewiczego rejsu i jego tragicznego epilogu, wstêp na temat budowy statku, opisy dochodzeñ, a tak¿e rozdzia³ po¶wiêcony konsekwencjom, jakie zatoniêcie „Titanica” mia³o dla rozwoju budownictwa okrêtowego. Jest to praca doskonale udokumentowana, a zarazem przyjemna w lekturze. Dziêki wszechstronnej znajomo¶ci historii, autor potrafi³ o¿ywiæ poja­wiaj±ce siê w dziele postaci i sprawiæ, ¿e czytelnik czuje siê prze­niesiony do epoki edwardiañskiej, której I wojna ¶wiatowa mia³a wkrótce po³o¿yæ kres.
W po³owie lat osiemdziesi±tych, pod wp³ywem poszukiwañ i odnalezienia wraku ,Titanica”, dosz³o do kolejnej fali zaintere­sowania histori± s³ynnego transatlantyku. Legendê i dawne relacje mo¿na by³o teraz skonfrontowaæ z danymi uzyskanymi w wyni­ku eksploracji wraku spoczywaj±cego na g³êboko¶ci czterech tysiêcy metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego. Szczê¶liwy odkrywca wraku - Robert Ballard opublikowa³ ca³y szereg artyku³ów w czasopismach naukowych na ca³ym ¶wiecie, m.in. w 1986 roku na ³amach „National Geographic”.

W s³ynnej katastrofie muzyka i muzycy odegrali niezwykle wa¿n± rolê, nic wiêc dziwnego, ¿e by³a ona tak¿e inspiracj± dla wielu kompozytorów (na zdjêciu plakat informuj±cy o koncercie upamiêtniaj±cym orkiestrê i tragedie transatlantyka.


Tym samym zdjêcia i informacje na temat odnalezienia „Titanica” obieg³y ca³y ¶wiat. Ballard jest tak¿e autorem ksi±¿ek na temat poszukiwañ s³ynnego transatlantyku, m.in. The Discovery of the Titanic (Warner, Madison Press, Toronto 1987), przet³umaczonej na bardzo wiele jêzyków. Do najlepiej udokumentowanych esejów nale¿y Her Name Titanic. The Untold Story of the Sinking and Finding of The Unsinkabk Ship Charlesa Pellegrino (McGraw- Hill, New York 1988).
Niektórzy autorzy zafascynowani mitem „Titanica” stali siê prawdziwymi specjalistami w tej dziedzinie. Tak by³o z Michaelem Davie, autorem The Titanic - The Tuli Story of a Tragedy (Bodley Head, London 1986) i pó¼niejszego Titanic: The Death and Life of a Legend (Alfred A Knopf, New York 1987). Ogromna wiedz± wykazali siê tak¿e John P. Eaton i Charles A Haas, autorzy tomów Titanic - Destination Disaster (Norton, New York 1987) i Titanic: Triumph and Tragedy (Patrick Stephens, Wellingborough 1986).

Ksi±¿ki na temat „Titanica” po ekspedycji Ballarda
Po odnalezieniu wraku wszystkie ksi±¿ki na temat „Titanica”, nawet tak wyczerpuj±ce jak dzie³o Geoffrey’a Marcusa, zosta³y wzbogacone o aneksy po¶wiêcone nowym interpretacjom wydarzeñ owej pechowej nocy. Ksi±¿k± o podstawowym znaczeniu dla wszystkich zainteresowa­nych histori± „Titanica”, ju¿ od pierwszego wydania opart± na nowych odkryciach, jest Titanic - An Illustrated History Dona Lyncha (Hyperion, New York 1992). Zawiera ona fotografie z epoki, liczne ilustracje i ¶wietne rekonstrukcje Kena Marschalla. Autor tej ilustrowanej historii zawar³ w niej wyniki dwudziestu lat pracy nad biografiami uczestników dziewiczego rejsu „Titani­ca” (spotkañ z ocala³ymi z katastrofy i cz³onkami rodzin pasa¿e­rów i za³ogi). Marschall jest cz³onkiem Titanic Historical Society, a zarazem jednym z najwa¿niejszych ekspertów specjalistycznego czasopisma „The Titanic Commutator”, lektury obowi±zkowej dla wszystkich zainteresowanych histori± „Titanica”.
Ogromne poruszenie wywo³a³a obszerna praca dwóch badaczy: Robina Gardinera i Dan Van der Vata, zatytu³owana The Kiddle of The Titanic; opublikowana najpierw przez Weidenfelda & Nicol- sona w 1995 roku, a nastêpnie w wydaniu kieszonkowym przez Orion Books Ltd. w 1996 roku. W oparciu o obszern± dokumen­tacjê, z precyzj± godn± profesjonalnych detektywów, Gardiner i Van der Vat przeanalizowali wszystkie niejasne punkty historii „Titanica”, by doj¶æ do zaskakuj±cego wniosku, ¿e statkiem, który zaton±³ na Atlantyku, nie by³ „Titanic” lecz „Olympic”, uszkodzony ju¿ w czasie poprzednich wypadków. Zdaniem autorów ksi±¿ki kompania ¿eglugowa White Star Line chcia³a siê po prostu pozbyæ tego transatlantyku, a przy okazji zainkasowaæ odszkodowanie.
Twórczo¶æ pisarska na temat „Titanica” nie ograniczy³a siê jednak do obszaru anglojêzycznego. S³ynnym transatlantykiem zajmo­wa³ siê np. Jean-Pierre Keller, profesor socjologii sztuki i obrazu na Uniwersytecie w Genewie i Losannie. Jego ksi±¿ka pt. Sur le pont du Titanic (Zoé, Genève 1994) obok krótkiej historycznej rekonstrukcji tragedii zawiera rozwa¿ania o charakterze ogólniej­szym, dotycz±ce m.in. aktualno¶ci tego wydarzenia oraz zdolno­¶ci cz³owieka do dostrzegania ulotnego piêkna.
Natomiast we W³oszech ukaza³ siê ostatnio esej kapitana Flavio Serafiniego, Titanic... perché(Gribaudo, Cavallermaggiore 1998), napisany z okazji wystawy po¶wiêconej flagowemu statkowi White Star Line. Serafini zatrzymuje siê szczególnie na problema­tyce bezpieczeñstwa na morzu i ulepszeniach oraz ¶rodkach ostro¿no¶ci wprowadzonych przez marynarki na ca³ym ¶wiecie po zatoniêciu „Titanica”.
Natomiast za najpe³niejsze opracowanie w jêzyku polskim uznaæ nale¿y ksi±¿kê Daniela Allena Butlera Niezatapialny. Pe³na historia RMS Titanic (prze³. Marek Urbañski, Warszawa 1998). Mimo ¿e autor opar³ siê na bardzo bogatym materiale ¼ród³o­wym, uda³o mu siê unikn±æ bombardowania czytelnika nadmia­rem informacji. Historia s³ynnego transatlantyku, jego dziewicze­go rejsu, samej katastrofy i przeprowadzonych pó¼niej docho­dzeñ, nakre¶lona zosta³a ze swad± i osadzona na tle epoki. Akcja toczy siê wartko, niczym w powie¶ci, a przy tym czytelnik mo¿e w ka¿dej chwili siêgn±æ do obszernych przypisów i bibliografii. Ksi±¿ka posiada tak¿e a¿ trzy aneksy. Pierwszy z nich po¶wiêco­ny jest specyfikacji technicznej statku, drugi stanowi omówienie problemu domniemanej winy dowodz±cego „Californianem” kapitana Lorda, a trzeci - postawy kapitana Smitha. Na zakoñ­czenie umieszczono dwa indeksy: nazwisk i okrêtów, a nawet ma³y s³owniczek terminów morskich. W 2002 roku ukaza³a siê tak¿e ksi±¿ka Jak ton±³ Titanic? Zbigniewa Szymañskiego.

Haftowana chusteczka upamiêtniaj±ca 1503 pasa¿erów, którzy stracili ¿ycie w czasie katastrofy. Ma ona tê sam± warto¶æ co przedmioty wytwarzane tak¿e dzi¶ dla upamiêtnienia tragicznych wydarzeñ.


Inne ksi±¿ki koncentruj± siê na poszczególnych aspektach historii tego statku albo opisuj± ¿ycie na pok³adzie. Zainteresowani kuchni± i restauracjami na pok³adzie „Titanica” mog± np. siêgn±æ do hast Dinner on the Titanic: Menus and Recipes from the legendary Liner Rieka Arehbolda i Dany’ego McCauleya (Hyperion, New York 1997). W ksi±¿ce podane jest menu poszczególnych posi³ków, w³±cznie z ostatni± kolacj± w niedzielê 14 kwietnia.
Natomiast Titanic: The Disaster of the Century in Poetry, Song and Prose (Norton, New York-London 1998) Stevena Biela to zbiór wierszy, pie¶ni i artyku³ów z epoki opublikowanych po zatoniêciu s³ynne­go liniowca. Nie zapomniano nawet o utworach granych przez s³ynn± orkiestrê „Titanica”, kierowan± przez Wallace’a Henry’ego Hartley’a. Mo¿na je us³yszeæ na p³ycie Titanic. Music As Heard On The Fateful Voyage (The White Star Orchestra, Rhino R2 72821 1997).
W¶ród encyklopedii wyró¿nia siê The Complete Titanic. From the Ship’s Earliest Blueprints to the Epic Film Stephena J. Spignesiego (Birch Lane Press, Secaucus 1998), w której czytelnik znajdzie wszelkiego rodzaju anegdoty na temat pasa¿erów, a tak¿e wykazy ró¿nych produkcji multimedialnych oraz stron inter­netowych na temat s³ynnego transatlantyku. W ksi±¿ce podano wiele szczegó³ów, np. pe³ny tekst siedemdziesiêciu depesz z nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.

„Titanic” w Internecie
„Titanikowi” po¶wiêcone jest tak¿e tysi±ce stron w Internecie. Czê¶æ z nich nie ma ¿adnej warto¶ci lub s± to przeróbki innych stron, jednak w Titanic Search Engine mo¿na znale¼æ pe³n±, zaktualizowan± listê (www.bannerministry.com/titanic/search/ <http>). Za najlepiej opracowan± uznaæ nale¿y niew±tpliwie Encyclopedia Ttanica - www.encyclopedia-titanica.org <http>. Strona, stworzona w 1996 roku przez Philipa Hinda, jest wci±¿ aktualizowana i stanowi pierwszorzêdne ¼ród³o danych i wiadomo¶ci biograficz­nych na temat pasa¿erów i za³ogi s³ynnego transatlantyku, który zapisa³ siê w historii mimo, ¿e jego jedyny rejs trwa³ zaledwie piêæ dni.
Najlepiej opracowan± polsk± stron± po¶wiêcon± „Titanikowi” jest <http>, wci±¿ aktualizowana i roz­budowywana. Mo¿na w niej znale¼æ m.in. informacje na temat historii statku, jego budowy, dziewiczego rejsu i najs³ynniejszych pasa¿erów, ekspedycji badawczych i s³ynnego kolosalu „Titanic”. Strona jest bogata w zdjêcia i ilustracje oraz ciekawe linki. Najpiêkniejszy i najwiêkszy statek na ¶wiecie, ¶miertelnie zranio­ny przez górê lodow±, rozpali³ tak¿e wyobra¼niê wielu pisarzy powie¶ci fantastyczno-naukowych. Dla niektórych s³ynna katastrofa stanowi³a punkt wyj¶cia do nowych opowie¶ci, nowych sce­nariuszy. Clive Cussler w 1976 roku wyda³ powie¶æ Raise the Titanic/, na podstawie której nakrêcono film z Richardem Jordanem i Alekiem Guinessem.
Z histori± „Titanica” zmierzy³ siê tak¿e autor s³ynnej Odysei kosmicznej, Arthur C. Clarke, publikuj±c powie¶æ The Ghostfrom the Grand Banks (Victor Gollancz Ltd., London 1990). Opowie¶æ osnuta jest wokó³ wspó³zawodnictwa miêdzy Stanami Zjednoczonymi a Japoni± o to, kto jako pierwszy zdo³a wyci±­gn±æ na powierzchniê wrak „Titanica”. Rywalizacja toczy siê w sto lat po zatoniêciu statku. Protagonist± ¶mia³ego projektu wydobycia wraku z morskich otch³ani jest góra lodowa. Wrak ma byæ zamkniêty niczym w kapsule w ogromnym bloku lodu i dziêki sile wyporu wypchniêty na powierzchniê.

Karta pocztowa po¶wiêcona kapitanowi E.J. Smithowi i radiotelegrafi¶cie Johnowi Phillipsowi, którzy szybko uro¶li na bohaterów tej tragedii. Takie kartki dociera³y do najdalszych zak±tków ¶wiata, sprzyjaj±c przez to upowszechnieniu historii "Titanica".


Ogromna liczba dokumentów na temat katastrofy „Titanica” sta³a siê dzi¶ paradoksalnie przeszkod± w wyja¶nieniu wielu nieja­snych wci±¿ w±tków tej historii. Dokumenty nierzadko przecz± sobie wzajemnie i przebicie siê przez taki g±szcz informacji nastrêcza ogromnych trudno¶ci. W 1995 roku film dokumentalny pokazany w brytyjskiej telewizji Channel Four zaproponowa³ now± hipotezê na temat zatoniêcia s³ynnego liniowca. Zdaniem jego autora, George’a Tullocha, przyczyn± zatoniêcia „Titanica” mia³a byæ nie góra lodowa, lecz wybuch w ³adowni. Tulloch twierdzi, ¿e we wraku spoczywaj±cym na dnie oceanu wykryto znacznych rozmiarów wyrwê, która nie mog³a powstaæ wskutek zderzenia z gór± lodow±. Pamiêtaj±c o tym, ¿e po wyj¶ciu z portu w Southampton w jednej z ³adowni wêglowych wybuch³ po¿ar, mo¿na przyj±æ, ¿e po zderzeniu z gór± lodow±, pod wp³ywem ognia p³on±cego w ³adowni dosz³o do gwa³townej eksplozji i to ona w³a¶nie spowodowa³a powstanie du¿ej wyrwy w kad³ubie „Titanica”, a w konsekwencji jego zatoniêcie.
Wiele niejasnych kwestii nigdy zapewne nie doczeka siê wyja¶­nienia. Nie da siê ostatecznie rozwiaæ wszystkich w±tpliwo¶ci i z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, co wydarzy³o siê na „Titanicu”.
A on z dna oceanu nadal bêdzie kusi³ ludzi swoimi tajemnicami.

W nastêpnym ju¿ ostatnim numerze miêdzy innymi: Ogromny sukces "Titanica".

¬ród³o: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.

Powered by phpBB (php5) 2.0.11 [CR] C 2001, 2002
phpBB Group, hosted by kei.pl
Design forum - r@ven web for phpbb.pl