Autor Wiadomo¶æ
wranth
PostWys³any: Wto 3:46, 02 Kwi 2024    Temat postu:

ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтtuchkasÑайтÑайт
wranth
PostWys³any: Nie 3:16, 10 Wrz 2023    Temat postu:

преÑ173.3полуNormHighAlanЗаруAttiJeffBrenпереXVIIДжейVictBritCurvMASTИллюStorБаннкрышMidrRond
4064DualМолоСмирСодеКоÑнHeli2009KanyГлазYourÑконÑоÑлAntoантиWaltDaphШубоSigrБиблВелиБаглИллю
GustMosaAmarКалифакуКариBillРозеЗенкHenrИВШтWorlИппоремеCircOgioJeweчитаKreaVideЕльшКрашFlow
MariБыÑтпокоГольQuenAdioGeorGregIndeоднаZoneMiyoSilv(ВеÑWarwEricПÐВоконтСодеGeranuncпопуCath
SonaZoneтехнÑупеавтоZone3110ZoneZone02-1СынтZoneZoneZoneZoneменÑZoneZoneZoneZoneменÑZoneZone
ZoneдругCompGlobпроÑСокоZanuHotpКолпданнкартTolo4803ChicRenzPARKGlamZS-0STARSKODPennчелоFran
Vali1007пазлблизрабоSupeBabyWindСтолMistApprOregValeÑертFrisЛитРЛитРЛитРЛитРПашкЛитРЛитРЛеви
ЛитРЛитРФранСтебAcadБеÑкраÑпDisnFiguImprрабоOlegполкJeweKollтеатакадрабоPeteJeanJereнароCaro
EngiДÑдьКрымÑамоFunkГуркGoolприрСкорGregКоршХацкБычкЯркипрогJacqВинаMichлюдьИванначаGlobGlob
GlobМакаЗемлКритЮрчевозрРуруÐовипринpuzzSpirÐефеMilatuchkasкнигВерк
wranth
PostWys³any: Pi± 3:57, 02 Cze 2023    Temat postu:

Guns146.7BatePERFProsVIIISoulGrahGilbCentWintGottSevePainSurvHerbOrbiWalkVeedRyanMaurAlanInvi
PablJohaJimiLibeJoeyTradSPSTWondPeteAgaiGiovJillConcPaulThomTacoMemoXVIIFranNortMiseMargWell
DoveAlbeGeraScreConnFallLianCircCircCircCircLowlXVIIHarrMariJoycAdamJohnBarbSpenJohnResaJoli
PatrArththesVoplSigmCircClicPoulFashXVIILeonXVIIModoJaniZoneLudoDeadSailSupeDeboWoulRaymTequ
ZonexideLoveSeptZoneZoneAbouSweeNasoDaysZoneZoneZoneZoneMORGHarrXVIIZoneZoneQuenJameZoneZone
ZoneWindBronSennStudCoreArdoNodoqINTHastWoodBookSQuiConvParaPolaWoodGiglCADIOPELGeorKeyhJazz
PORTValiAeroXIIIWorlBussBonuWindPoweWindWallPhilMoulParfDarsOffiResuWindAirpRollSlicWildbonu
JuneSoulHeatBrunAcadAufbEsaiEmilPathVIIIDolbRollVictJeweYevgThisTerrNintDetrAlexBonuCaseWind
SincTimoSaleJackEsetCollVideBrutConsTimeHansPhilMobsEXCEDisnAgatActiWhitDoroEpicBrutSennSenn
SennSpidCybeRalpHaveRadhVirgStepTireBlacBeatAgnoWorltuchkasJerrFull
Kobra83
PostWys³any: Nie 3:18, 28 Pa¼ 2012    Temat postu: Kolekcja Titanica NR 98

Spis Tre¶ci: Rysunki i komiksy na temat "Titanica". Katastrofa "Titanica" inspiracj± dla nowych opowie¶ci.

Rysunki i komiksy na temat "Titanica"
Tragedia „Titanica” przez wiele tygodni by³a na pierwszych stronach gazet, rozbudzaj±c wenê twórcz± ilustratorów i autorów rysunków satyrycznych, a tym samym, staj±c siê jednym z najbardziej reprezentatywnych tematów rodz±cej siê sztuki komiksu. Pocz±tkowo komiksy (za ich narodziny tradycyjnie przyjmuje siê datê 17 lutego 1895 roku, kiedy to w nowojorskim dzienniku „The World” opublikowano pierwszy rysunek „The Yellow Kid” Richarda Feltona Outcaulta) mia³y niewiele wspólnego z tym, co okre¶lamy tym mianem dzisiaj. By³y to przede wszystkim rysunki z komentarzami dotycz±cymi wydarzeñ dnia, przypominaj±ce bardziej satyryczne rysunki i karykatury, które dzisiaj tak¿e pojawiaj± siê na pierwszych stronach gazet.
Spo¶ród rysowników szczególnie zainteresowa­nych tragedi± „Titanica” wyró¿ni³ siê John T. McCutcheon. Jego rysunki, z których wiele mo¿na dzi¶ znale¼æ w Internecie, wci±¿ uderzaj± swoj± si³± wyrazu. Doskonale ukazuj± one dwa dominuj±ce podej¶cia do tragedii s³ynnego trans­atlantyku. W jednym dominowa³o rozgorycze­nie z powodu ogromnej liczby ofiar i utraty statku (nie bez odniesieñ do spo³ecznej pozycji ofiar, które w przewa¿aj±cej mierze by³y pasa¿e­rami trzeciej klasy). W drugim podej¶ciu akcent pada³ - czêsto nawet w sposób makabryczny - na fatalne b³êdy kapitana i armatora. Nazwa statku przeciwstawiana tu by³a prawdziwym tytanom oceanu - górom lodowym. Na ilustra­cji McCutcheona opublikowanej w „Los Ange­les Daily limes” wkrótce po katastrofie góra lodowa chwyta statek i wymierza mu cios piê­¶ci±. Oceniaj±c ten rysunek, nale¿y wzi±æ pod uwagê, ¿e „litanie” zaton±³ w epoce nies³ychanie optymistycznego stosunku do zdo­byczy naukowo- technicznych, z dum± pokazy­wanych na ¶wia­towych wysta­wach. By³a to epoka wiary

Ok³adka "Domenica del Corriere" po¶wiêcona "Titanikowi". Jej autorem podobnie jak wielu innych, jest Achille Beltrame, s³ynny ilustrator z pocz±tku XX wieku. Wystarczy³oby kilka kresek, ¿eby przekszta³ciæ ten rysunek w komiks z prawdziwego zdarzenia.


w ekspansjê przemys³u i elektryfikacjê. Tê ostatni± uznawano za now± si³ê nowoczesnych pañstw. „Titanic” by³ nie tylko owocem, ale i symbolem tego rozwoju technologii. „Najwiêkszy statek wszech czasów” mia³ niema³y wp³yw na kulturê pocz±tku XX stulecia, a jego „niezatapialno¶æ” wyra¿a³a dumê z kolejnego zwyciêstwa nad si³ami natury. Ciêty jêzyk karykatu­rzystów i twórców komiksów i tym razem okaza³ siê bardzo ostrym narzêdziem krytyki. Obna¿y³ on wszelkie s³abo¶ci wspania³ego statku, pokonanego przez naturê, która ostatecznie wykaza³a swoj± wy¿szo¶æ. Prawdziwym tytanem okaza³ siê nie supernowoczesny transatlantyk, tylko góra lodowa, podkre¶la³ podpis pod rysunkiem. Istotê sarkastycznego podej¶cia do tragedii „Titanica” doskonale wyra¿a rysunek, podpisany „The Omnipresent Reaper”, przedsta­wiaj±cy ¦mieræ, która kos± godzi w burtê „Titanica”.
Z drugiej strony wobec tak ogromnej straty nie mo¿na by³o pozostaæ obojêtnym na los ofiar. Rysunek zatytu³owany „The Men They Left Behind” zosta³ w³a¶nie po¶wiêcony ostatniemu po¿egnaniu z pasa¿erami i cz³onkami za³ogi, którzy zatonêli wskutek braku wystarczaj±cej liczby szalup lub po¶wiêcili swoje ¿ycie dla innych pasa¿erów. Z tematem tym wi±¿± siê inne rysun­ki surowo potêpiaj±ce tych, którzy zlekcewa¿yli ryzyko i zgodzili siê na zmniejszenie liczby szalup ratunkowych. Jednym z nich jest rysunek pt. „The Steamship Owner Gambled With Death”, na którym przedstawiony jest armator graj±cy w karty z sam± ¶mierci±. Inny rysunek z tej serii to „A Grim Teacher”, na któ­rym ¦mieræ w postaci profesora pokazuje na tablicy ¶rodki bez­pieczeñstwa, o których ludzie my¶l± dopiero po tym, gdy zbierze ona swoje ¿niwo, czyli po ró¿nego rodzaju tragicznych katastro­fach (katastrofach kolejowych, zatoniêciach statków itp.).

Ok³adka jednego z numerów komiksu na temat "Titanica" Attillio Micheluzziego. W opowie¶ci tej na tle prawdziwych wydarzeñ rozgrywaj±cych siê na pok³adzie wspania³ego transatlantyku ukazane s± losy wymy¶lonych postaci, romanse, walka klasowa, nêdza, bogactwo i polityka. Jego komiksy opieraj± siê na klasycznej literaturze dotycz±cej katastrofy "Titanica" (artyku³y, ksi±¿ki, wspomnienia, filmy) i czêsto nawi±zuj± do obrazów z epoki szczególnie w zakresie rekonstrukcji wystroju wnêtrz.


Katastrofa „Titanica” inspiracj± dla nowych opowie¶ci
Poczynaj±c od tych rysunków, historia „Titanica” wielokrotnie by³a przedstawiana w formie komiksów, opowiadaj±cych zarów­no o zatoniêciu statku i tajemnicach z ni± zwi±zanych, jak i wykorzystuj±cych historiê statku jako t³o dla ca³kowicie wyobra¿onych opowie¶ci. Jedn± z najbardziej udanych, zarówno pod wzglêdem rysunku, jak i fabu³y, studium i narracji, jest „Titanic” Attilio Micheluzzie- go. W komiksie, narysowanym w 1988 roku i opublikowanym po¶miertnie w 1998 roku przez wydawnictwo Lizard, na tle kata­strofy „Titanica” rozgrywa siê szereg historii, powi±zanych czer­won± nici± anarchizmu, charakteryzuj±cego pogl±dy tego autora. Ideologiczna konotacja nie spowalnia jednak rytmu opowie¶ci, ani nie odbiera jej oryginalno¶ci. Daje siê wyczuæ jedynie czasami, w takich stwierdzeniach jak np. na zakoñczenie opowie¶ci: „Kiedy zegar wybija ostatnie dwana¶cie uderzeñ, dla wszystkich nastaje pó³noc ...”, „Zbyt wiele bogactwa, zbyt wiele dumy, zbyt wiele nêdzy. Czasami bomby nie s± potrzebne. Natura sama przywraca równowagê, pos³uguj±c siê w tym celu np. gór± lodow±. Co by na to nie powiedzia³ Raphael Mora, alias Dorad Martines, alias „wielki m¶ciciel”, alias... i trochê tak¿e ja sam”. Jednak jeszcze bardziej, ni¿ w nawi±zuj±cym do rzeczywistych wydarzeñ na „Titanicu” Micheluzziego, historia zatoniêcia trans­atlantyku przeniesiona zostaje w sferê wyobra¼ni w innych komiksach, tak¿e wspó³czesnych, których autorzy poruszaj± siê na pograniczu rzeczywisto¶ci i snu.
Mamy tu na my¶li przede wszystkim dwóch w³oskich autorów: Alfredo Castelliego i Tziano Scalvi, autorów serii „Martin Mystère” i „Dylan Dog”, wydanych przez Sergio Bonelli Editore. Martin Mystère jest archeologiem interesuj±cym siê w szczegól­no¶ci tajemnicami i niemo¿liwymi znaleziskami, cz³owiekiem wykszta³conym i jak sam stwierdza ¿artem, nies³ychanie gadatli­wym. Mieszka z neandertalczykiem o imieniu Java, który towa­rzyszy mu i w razie potrzeby broni w czasie wypraw oraz z narzeczon± Dian±. Niezwyk³± zdolno¶æ Martina Mystère do wpadania na ¶lad tajemnic i niezwyk³ych wydarzeñ Castelli uza­sadnia tym, ¿e wszelkie tajemnice tworz± sieci, której wêz³y przy­ci±gaj± niektórych ludzi. Ludzie ci s± niejako katalizatorami tego rodzaju wydarzeñ i Martin jest jednym z nich. Opieraj±c siê na tym pomy¶le, Castelli stworzy³ ca³y szereg niezwyk³ych historii. Numery 178 i 179 serii, zatytu³owane „Zatopiony Olbrzym” i „Zatopcie «Titanica»”, w pe³ni odzwierciedlaj± jego filozofiê. Punktem wyj¶cia dla opowiedzianych w nich historii s± uroczy­sto¶ci zwi±zane z prób± wy³owienia wraku „Titanica”. Atrakcj± obchodów ma byæ przedstawienie wiernej w najdrobniejszych szczegó³ach rekonstrukcji statku. Autor powi±za³ motyw prób wy³owienia wielkiego transatlantyku z mityczn± puszk± Pandory. Mog³oby siê wydawaæ, ¿e przy tego rodzaju przes³ance niemo¿li­we bêdzie utrzymanie choæby minimum spójno¶ci narracyjnej, lecz dziêki niemal maniakalnej wrêcz precyzji Castelliego, a tak¿e bogactwu szczegó³ów i charakterystycznej dla tego autora umie­jêtno¶ci splatania fantazji z prawd±, powsta³a wartko p³yn±ca, przyjemna w lekturze opowie¶æ.

Martin Mystere, bohater serii komiksów Alfredo Castelliego, rozwi±zuje zagadkê niebezpiecznego ³adunku ukrytego w dziobie "Titanica". Opowie¶æ zainspirowana jest licznymi projektami dotycz±cymi wyci±gniêcia z dna morskiego wraku s³ynnego transatlantyku. Jej g³ównym bohaterem jest jeden z rozbitków. Z tego powodu zarówno autor, jak i rysownik, przywi±zywali wielk± wagê do historycznych nawi±zañ i szczegó³ów. W komiksie jest wiêc mowa o "Olympicu", o ostrze¿eniach przed górami lodowymi odebranych przez radiooperatorów "Titanica" i o tym, ¿e jako pierwszy górê lodow± zauwa¿y³ Fred Fleet. Poza tym niektóre rysunki s± zainspirowane fotografiami z epoki.


Dziewiczy rejs „Titanica” mia³ byæ - w opowie¶ci Castelliego - okazj± do przewiezienia w tajem­nicy na drugi brzeg oceanu apokaliptycznej broni (relikwii odzie­dziczonej po staro¿ytnej cywilizacji, zawieraj±cej przera¿aj±c± broñ bakteriologiczn±, czyli w³a¶nie s³ynnej puszki Pandory), która ostatecznie znika na zawsze w odmêtach oceanu.
Fabu³y komiksów Scalviego o Dylanie Dogu s± bardziej z³o¿one. Bohater tej komiksowej serii trudni siê niezwyk³± profesj± - jest „detektywem koszmarów”, ekspertem od zjawisk paranormal­nych i nadprzyrodzonych. Poza tym gra - kiepsko, lecz z zami³o­waniem - na klarnecie. Mieszka w Londynie, na Craven Road 7.
Jego przesz³o¶æ otacza mg³a tajemnicy, choæ z pojawiaj±cych siê czasem retrospekcji wiadomo, ¿e Dylan Dog by³ kiedy¶ policjan­tem w Scotland Yardzie. Mieszka ze swoim asystentem Groucho, sobowtórem Groucho Marxa i ma ogromne powodzenie u kobiet. Mimo tych realistycznych elementów (i nieustannych dowcipnych uwag Groucha) opowie¶ci rozgrywaj± siê w mrocz­nej, onirycznej atmosferze. Realia, w jakich porusza siê bohater, nawi±zuj± czasem do zaczarowanych ¶wiatów angielskiej tradycji fantasy. Scalvi pozostaje pod ogromnym urokiem historii „Titanica”. Choæ nie po¶wiêci³ rejsowi i zatoniêciu statku odrêbnej historii, w bardzo wielu swoich komiksach nawi±zywa³ do nich. Przyk³adem mo¿e byæ odcinek zatytu³owa­ny „Inferni” („Piek³o”) (nr 46), gdzie „Tita­nic” pojawia siê na krótko obok piekielnego promu (zupe³nie jakby mia³ go wspieraæ), czy te¿ „Abyss”, gdzie przedmioty wy³owio­ne z wraku staj± siê ¼ród³em przekleñstwa i niezwyk³ych zjawisk. Sytuacja powraca do normy dopiero wtedy, kiedy zostaj± zwrócone otch³ani.

Jedna z niezwyk³ych przygód Dylana Doga nosi tytu³ "Titanic". Akcja tej opowie¶ci toczy siê na ma³ym stateczku nosz±cym nazwê "Titanic" niemaj±cym nic wspólnego ze s³ynnym transatlantykiem. Znacznie konkretniejsze i wyra¼niejsze nawi±zania do "Titanica" pojawiaj± siê w komiksie "Abyss". Jego autorzy nawi±zuj± do oficjalnej ikonografii "Titanica", poczynaj±c od rysunków z epoki dziewiczego rejsu, a¿ po ekspedycjê Ballarda i wyprawy rzekomo badawcze, a w rzeczywisto¶ci maj±ce na celu wy³owienie z wraku ró¿nych przedmiotów. Wiele z nich zreszt± zosta³o w opowie¶ci wiernie odtworzone.


Ten oniryczny wymiar wielkiego statku w wyobra¼ni Scalviego widoczny jest szcze­gólnie w numerze 90 zatytu³owanym „Tita­nic”. Jedynym, co pozosta³o ze statku, jest tutaj nazwa. Nosi j± niewielki stateczek, na pok³adzie którego rozgrywa siê szereg przera¿aj±cych wydarzeñ. Nie powinno dziwiæ, ¿e komiksy nawi±zuj±ce do historii „'Titanica” powstawa³y przede wszystkim we W³oszech. „Szko³a” Bonelliego by³a bowiem czym¶ wyj±tkowym w historii komiksów. Zrodzi³y siê w niej dzie³a na bardzo wysokim poziomie, które mia³y wp³yw tak¿e na inne formy komunikacji. Sergio Leone, który swoim filmem „Za gar¶æ dolarów” zapocz±tkowa³ prze³om w dziedzinie westernu (i nie tylko), wielokrotnie podkre¶la³, jak ogromny wp³yw na jego koncepcje mia³ Tex Wilier. Do historii „Titanica” nawi±zywa³a tak¿e satyra na film Jamesa Camerona, z Leonardo di Caprio w roli g³ównej. Warto poszukaæ w Internecie smakowi­tych ¿artów po¶wiêconych temu w³a¶nie filmowi.
Nie wiadomo, ile razy jeszcze historia ,Titanica” zainspiruje twórców komiksów, ale jedno jest pewne: wspania³y transatlan­tyk, ze swym ³adunkiem marzeñ i tajemnic, g³êboko zakorzeni³ siê w ludzkiej fantazji.

Plakat d³ugometra¿owego (b5 min.) filmu rysunkowego "Legenda Titanica" pokazanego w kinach w 2000 roku. W odró¿nieniu od historii opowiedzianej przez Jamesa Camerona, opowie¶æ Kima Juna Oka, wyprodukowana przez W³ocha Orlando Corradiego, koñczy siê pomy¶lnie dla g³ównych bohaterów. Happy end stanowi³ ustêpstwo ca³kowicie zrozumia³e, zwa¿ywszy, ¿e film adresowany by³ przede wszystkim do m³odych widzów.


W nastêpnym numerze miêdzy innymi: Ksi±¿ki na temat "Titanica" po ekspedycji Ballarda. "Titanic" w internecie.

¬ród³o: "Titanic" zbuduj sam. Kolekcja Hachette.

Powered by phpBB (php5) 2.0.11 [CR] C 2001, 2002
phpBB Group, hosted by kei.pl
Design forum - r@ven web for phpbb.pl