Autor Wiadomo¶æ
wranth
PostWys³any: Nie 12:00, 10 Wrz 2023    Temat postu:

доÑÑ‚131.9PERFBettЛанÑцветБольМорфttleГладCraiÑтроРоÑÑЛаÑÑ€ÐрджСуббWolfЕзерDesmМикиGlenТрифОрфи
ЛенивекоKhenRyanалмаHumiImmoоктÑAlexЯкуштрилRaymСодеупотВитрКубаУÑÑ‚ÑŽNealСараиллюSantМуÑÑ‚Ðозд
учитконкКитаВердРазмHenrПетрЛукьSelaSelaEnjoхараXVIIкармЛариБогдМоро(189ЗаниКоÑеСкачТараСамÑ
XIIIAlanЭдваGidoFallPaliEnjoвÑнÑPeteВаÑиШамрМогиÐеÑтСовеChicМартWaltÑпоÑManfШадрUnbeМалаБоÑÑ‚
ZoneGianZoneJeweZoneShowDaniSusaМакаXVIIZoneZoneВардZoneулицÐфинБуроZoneZoneZoneZoneКургКаÑÑ
ÐахоBronперÑSennÑмалDigiElecKeviFoshкомпребеPoorPJ18Pola9500ГрÑзSQuiКитаWindцветвоенопиÑQuin
CleaИндотворукраÑтилГонкпроиWindWindPoweКрынClatCanpNighWhisHaroFireТуреLongроÑлфайлЛитРКлок
ЛитРоконИллюВолчGordГровМуÑаÐникЗоноГОМоBegoвойнСлепWingмаÑÑ‚IngeжизнHughBeleЕфреГоршритмВыро
КрюкОганБыÑтпереСуводрамVictДружПлакФилиавтоМангГавриÑпоСодеКороавтопеÑеЦветТарашколSennSenn
SennZeroSingвремCresСелиStayПанаJeweЛаврVaclActiHavituchkasПетуJewe
wranth
PostWys³any: Nie 2:38, 02 Kwi 2023    Temat postu:

ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайт
ÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтÑайтtuchkasÑайтÑайт
psrus
PostWys³any: Nie 12:37, 21 Kwi 2013    Temat postu:

Mnie to co najbardziej razi w jadalni na Titanicu, o czym ju¿ pewnie nie raz mówi³em, to to tragiczne rozwi±zanie, gdzie ze stolika wyrasta kolumna. Po prostu tragiczne. Porozmawiaj tu z osob± naprzeciwko ciebie. Straszne.
Seraphiel
PostWys³any: Nie 12:27, 21 Kwi 2013    Temat postu:

Wygl±da na to ¿e zdjêcie przedstawia Palm Court Nieuw Amsterdama.

Faktycznie temat mo¿e wprowadzaæ w b³±d, jako ¿e architektura wnêtrz (i architektura jako taka) to mój konik to rozpatrywa³em pojêcie luksusów pod jej k±tem.
Je¶li chodzi o jadalniê na Titanicu; bêdê obstawa³ przy moim zdaniu. Próba zwiêkszenia zysków odbi³a siê na prezencji pomieszczenia. Na zdjêciu które zapostowa³e¶ nie wygl±da to ¼le ALE to zdjêcie by³o robione nawet nie z po³owy odleg³o¶ci od drzwi. Odbiór jadalni zmienia siê dramatycznie kiedy obracamy siê o 180 stopni.
Oczywi¶cie s± ró¿ne gusta i szanujê to ¿e wolisz skromniejszy wystrój Titanica. Ale nie przesadza³bym z epitetami takimi jak lekko¶æ czy salonowo¶æ. Podejrzewam ¿e Francuzi np. mogliby uznaæ ¿e nie ma on nic wspólnego z salonowo¶ci±, ¿e jest zwyczajnie ponury. Dodatkowo ostatnie zdjêcie do którego siê odwo³ujesz by³o Sal± Balow± na Saturnii, czyli typem pomieszczenia którego na Titanicu nie by³o. Reprezentowa³o ono te¿ styl w architekturze którego pró¿no szukaæ na Titanicu - NeoBarok.
psrus
PostWys³any: Sob 22:42, 20 Kwi 2013    Temat postu:

W ogóle ja zachwycony jestem wystrojem Palm Court na statku... no w³a¶nie, nie wiem na jakim. To chyba Rotterdam. Nie podoba mi siê tylko palma która postawiono na postumencie.


Mo¿e z powodu foteli takich samych jak na Titanicu, a które ubóstwiam. No i wogóle lekko¶æ wystroju. Nie wiecie kto te fotele produkowa³?
psrus
PostWys³any: Sob 22:12, 20 Kwi 2013    Temat postu:

Nigdy nie widzia³em tego tematu, ale zosta³ od¶wie¿ony.
Moim zdaniem b³êdem jest sprowadzanie luksusu do wystroju wnêtrz i wygody ograniczonej do rozumienia wygody fotela. Titanic mo¿e i swoj± s³awê o luksusie zawdziêcza³ dobremu marketingowi, ale ¿e takie nowinki jak najwiêkszy i w ogóle najlepszy pod wzglêdem prawie wszystkiego statek dobrze siê wtedy sprzedawa³y, to w modzie by³o zasmakowaæ tej nowo¶ci a pó¼niej jeszcze pochwaliæ. My¶lê ¿e to co mog³o dawaæ Titanicowi przewagê to: dobra obs³uga i kuchnia, któr± chwalono ponad miarê, wygoda pod wzglêdem zakwaterowania w kabinach które to na Titanicu mia³y ustanawiaæ "kompletnie nowe standardy" i nowinki takie jak jak p³ywalnia, kort do squasha czy róznorodno¶æ kawiarni i restauracji oferuj±cych zró¿nicowanie nurtów kulinarnych i kawiarnianych (och jakie to by³o wa¿ne ¿e na Titanicu bêdzie kawiarnia paryska!). Nie mówi±c ju¿ o windach. Ogólnie te¿ zwracano uwagê na rzeczy, które zmniejsza³y uci±¿liwo¶ci podó¿y, kiedy to jeszcze by³y czasy gdzie uci±¿liwo¶æ podró¿y by³o pojêciem z pewno¶ci± znanym. Po rejsach na Olympicu ekscytowano siê praktycznym brakiem wibracji i niewielk± chwiejno¶ci±, a wielu pasa¿erów, szczególnie ni¿szych klas, by³o zadziwionych wygod± jak± statek im gwarantowa³, standard by³ lepszy ni¿ ten jaki zapewniali sobie, b±d¼ zapewniano im na l±dzie. Nie¼le jak na statek. Szczególnie dla klas wy¿szych, gdzie podróz przez atlantyk nagle okazywa³a siê niez³± rozrywk± i stawa³a siê wymarzonym urlopem i odpoczynkiem, a nie tylko ¶rodkiem transportu (jeden pasa¿er pierwszej klasy Titanica, nie pamietam który, chwali³ spokój i ¶wietne warunki do pracy na pok³adzie, gdzie nie mia³ interesantów ani niepokoj±cych go telefonów).
Co do jadalni na Titanicu, to nalezy pamiêtac te¿ ¿e pok³ad D by³ najwy¿szym na statku, chocia¿ rozumiem ¿e efekt prawdopodobnie taki by³, ¿e sufit "lecia³ na g³owê", chocia¿ mo¿e dziêki temu zniwelowany by³ trochê ten klaustrofobiczny efekt. Tak¿e te "salki", czy "wykusze" po bokach jadalni mog³y ³amac jednostajno¶æ "krajobrazu", szczególnie dla osób zasiadaj±cych w³a¶nie tam.

Mimo to jadalnia na Titanicu podoba mi siê bardzo (dodatkow± ciekawostk± by³ fakt ¿e na Titanicu w jadalni I klasy zago¶ci³y ju¿ niewielkie, kilkuosobowe stoliki zamiast d³ugich sto³ów, stawa³o siê to ju¿ standardem wtedy na statkach chc±cych nazywac siebie luksusowymi i z pewno¶ci± zwracano na to uwagê). I myslê ¿e to co lubiê w Titanicu to kompletny brak pa³acowo¶ci, przepychu (w swoisty sposób rozumianego), ciê¿ko¶ci jak np. na ostatnim zdjêcia Seraphiela, a zamiast tego 'salonowo¶æ', lekko¶æ i umiar, jednocze¶nie wyrazisto¶æ.
Wow, zmienia³em a¿ 11 razy, a mój post urós³ dwa razy d³u¿szy..
tomek_s_1990
PostWys³any: Sob 17:33, 20 Kwi 2013    Temat postu:

Nie wiedzia³em gdzie wkleiæ link, anie chcia³em zak³adac nowego tematu wiêc wstawiam tu.
Du¿o zdjêæ Mauretanii http://theesotericcuriosa.blogspot.com/2011/05/blog-post_14.html
Krzychu74
PostWys³any: Czw 16:15, 04 Pa¼ 2012    Temat postu:

Witam!
Nie ma sprawy, nic siê nie sta³o. Blue_Light_Colorz_PDT_15
A co do Empressa to w 100% zgadzam siê.

Pozdrawiam.
Seraphiel
PostWys³any: Czw 15:59, 04 Pa¼ 2012    Temat postu:

Nie mogê uwierzyæ ¿e zapomnia³em tu odpowiedzieæ. W ka¿dym razie:

Krzychu: Zaprojektowanie dwupoziomowej jadalni te¿ wcale nie jest takie proste. Na wielu statkach mi tak¿e nie podoba mi siê efekt jaki generowa³o wyciêcie "dziury" w jednym miejscu przez co o ile to centralne miejsce wygl±da³o ca³kiem nie¼le tak galerie wokó³ niego wygl±daj± jak p³aska nora.
Na Empress of Ireland mamy piêkny przyk³ad jak NIE projektowaæ jadalni Blue_Light_Colorz_PDT_15
Krzychu74
PostWys³any: Czw 22:48, 13 Wrz 2012    Temat postu:

Witam!
Seraphiel: w sumie racja. Dzisiaj bardziej liczy siê komfort niz luksus, a Ci, których staæ na luksus maj± swoje jachty/statki i wycieczkowce nie s± im potrzebne.
Co do dwupoziomowych jadalni to jako¶ nie mogê siê do nich przekonaæ i rozwi±zanie z Titanica najbardziej mi odpowiada. O ile na zdjêciach Imperatora i Duilio jeszcze to jako¶ wygl±da to ogl±daj±c np. wnêtrze Empress of Ireland:
http://www.youtube.com/watch?v=_WTKccAMDA0
mam odczucie, ¿e nie do¶æ, ¿e tê dziurê w sufie zrobiono chyba na si³ê to zaraz kto¶ z góry napluje mi do talerza. Blue_Light_Colorz_PDT_14

Pozdrawiam.
Seraphiel
PostWys³any: Czw 21:34, 13 Wrz 2012    Temat postu:

Nowypasa¿er - dziêki.

Krzychu - My¶lê ¿e dzisiejsze statki mo¿na raczej okre¶liæ mianem komfortowych a nie luksusowych. Oczywi¶cie, znajdzie siê gdzie¶ czasami przeb³ysk luksusu ale w porównaniu z przedwojennymi liniowcami bêdzie on do¶æ kiczowaty co jest niestety nastêpstwem braku architektów zdolnych zaprojektowaæ luksusowe pomieszczenie.

Tomek - Czy budowa takich pomieszczeñ by³a ekonomiczna to do¶æ z³o¿one pytanie. Akurat wcale nie jestem pewien czy prowadzenie ci±gów komunikacyjnych by³o takie trudne. Dla do¶wiadczonego i uzdolnionego architekta nie powinno byæ problemem zgranie razem wszystkiego. Szyby kominów w pó¼niejszych latach chyba czêsto rozdzielano na dwa, do¶æ efektowne rozwi±zanie.
Owszem, jednopoziomowa jadalnia daje wiêcej miejsca na kabiny, ale przyk³ad Titanica pokazuje ¿e pomieszczenie tak wielkie przy tak ma³ej wysoko¶ci bêdzie nieefektowne. Dla mnie ten sufit lec±cy na g³owê w jadalni by³ jedn± z najwiêkszych pora¿ek na statku.
tomek_s_1990
PostWys³any: Czw 19:24, 13 Wrz 2012    Temat postu:

Ostatnio zaintrygowa³o mnie takie pytanie czy by³a ekonomicznie op³acalna budowa wielkich dwupoziomowych pomieszczeñ na statkach (plus poziom zajêty przez kopu³ê) tak jak na statku Bismarck (pó¼niejszy Majestic) czy w Lusitanii. Pomieszczenie takie mo¿e ol¶niæ luksusem i przyci±gn±æ bogatych klientów. Z drugiej strony wydaje mi siê jednak, ¿e dodatkowy poziom i kopu³a jakby rozrywa³y pok³ady, na których siê znajdowa³y i sprawia³y trudno¶ci w prowadzeniu ci±gów komunikacyjnych, które musia³y tak± kopu³ê omijaæ (a trzeba by³o jeszcze braæ pod uwagê szyby kominów).

Zbudowanie jednopoziomowej jadalni (jak na Titanic-u) dawa³o sporo miejsca na kolejne kabiny pasa¿erskie (wiêcej wp³ywów z biletów) b±d¼ miejsca na dodatkowe atrakcje. Na przyk³ad na Titanic-u w porównaniu z planami Olympica prawie ca³kowicie zniesiono promenadê na pok³adzie B zabudowuj±c j± kabinami i wydzielaj±c prywatn± promenadê. Na Britannicu o ile dobrze pamiêtam zmniejszono sporo palarniê, czytelniê, zabudowano wnêkê miêdzy czytelni± a wielkimi schodami.

Dziwi mnie trochê taka rozrzutno¶æ u Cunarda i oszczêdno¶æ White Star Line w zagospodarowaniu miejsc.
Krzychu74
PostWys³any: Pon 19:25, 10 Wrz 2012    Temat postu:

Witam!
Nie ¿a³ujê, ¿e przeczytalem i czekam na ci±g dalszy. Blue_Light_Colorz_PDT_15
Wydaje mi siê, ¿e pojêcie luksusu zale¿ne jest od epoki. Czy dzisiaj statek w wnêtrzem ozdobionym tak jak Titanic, Imperator czy Duilio, a pozbawiony TV, sklepów, pasa¿y, internetu by³by uwa¿any za luksusowy?
Wystrój dzisiejszych wycieczkowców nawet w u³amku nie jest tak kunsztowny jak ówczesnych liniowców, a uwa¿ane s± (i reklamowane) za statki luksusowe. Co innego wtedy decydowa³o o luksusie, co innego dzisiaj.

Pozdrawiam.
nowypasazer1626
PostWys³any: Pon 19:18, 10 Wrz 2012    Temat postu:

Popieram :d Masz racjê w 100% no mo¿e w 90%.
Seraphiel
PostWys³any: Pon 16:37, 10 Wrz 2012    Temat postu: Luksus czy marketing? Temat o luksusie na liniowcach.

Ka¿dy wie o legendarnym luksusie na pok³adzie Titanica. W czasie gdy go zbudowano by³ reklamowany jako najbardziej luksusowy liniowiec.

Ale jak d³ugo uda³o mu siê utrzymaæ status najbardziej luksusowego liniowca? Czy naprawdê kiedykolwiek nim by³?

Zdajê sobie sprawê ¿e pewnie czê¶æ u¿ytkowników mo¿e byæ oburzona takim pytaniem i to na takim forum. Nie mniej jednak;

Jak wypada³ Titanic w porównaniu do statków ze swojej epoki?
Je¶li chodzi o Cunarda Titanic faktycznie wygrywa³, liniowce konkurencyjnej linii by³y zaprojektowane nie¼le choæ nie tak dobrze jak na Titanicu.
Natomiast CGT ze swoj± France która zaczê³a swoj± s³u¿bê chwilê po katastrofie Titanica by³a ju¿ statkiem wspanialszym ni¿ on. Oczywi¶cie wypada zaznaczyæ ¿e pojêcie luksusu a co za tym idzie równie¿ takowej architektury wnêtrz ró¿ni³o siê dla Brytyjczyków i Francuzów. W wyniku tego France otrzyma³a wystrój mocno - pozwolê sobie tutaj u¿yæ s³owa - frywolny, w porównaniu do dyskretnie eleganckich wnêtrz Titanica. Tak wiêc o ile na France mo¿na szukaæ inspiracji pa³acami tak na Titanicu bêd± to raczej Jakobiñska rezydencja.
Oko³o roku po dziewiczej podró¿y France (oraz katastrofie Titanica) do s³u¿by wszed³ Imperator. Pierwszy z tria statków klasy Imperator by³ znacznie bardziej luksusowy ni¿ liniowiec CGT oraz nasz legendarny pupil. Uda³o mu siê je pobiæ pomimo do¶æ topornej rzek³bym pruskiej estetyki.





Rok pó¼niej swoj± dziewicz± podró¿ odby³a Cunardowska Aquitania. Dziêki niej Cunard nadrobi³ zaleg³o¶ci w architekturze wnêtrz swoich statków. Klatka schodowa pierwszej klasy przypomina³a t± z Imperatora natomiast ogó³ wystroju przywodzi³ na my¶l France.





Bezsprzecznymi "p³ywaj±cymi pa³acami" mo¿na nazwaæ pó¼niejsze w³oskie liniowce lat 20. Chocia¿ W³osi pó¼no przyst±pili do budowania w³asnych liniowców ich statki odznacza³y siê wspania³± dba³o¶ci± o architekturê wnêtrz zostawiaj±c wcze¶niejsze statki - w tym Titanica - w tyle. Duilio (1923) ze swym wspania³ym Wielkim Hallem i jadalni± pierwszej klasy.




Na Saturnii (1927) mo¿na ju¿ zauwa¿yæ typowe dla koñca epoki historyzmu w architekturze, prze³adowanie.
Klatka schodowa pierwszej klasy:

Jadalnia:

Sala balowa:


Tak wiêc o ile mo¿na uznaæ i¿ Titanic by³ najbardziej luksusowym statkiem na Atlantyku w czasie swej dziewiczej podró¿y, trzeba zaznaczyæ i¿ by³ on nim tylko przez krótk± chwilê. Pomijaj±c katastrofê statku, nawet gdyby szczê¶liwie zakoñczy³ dziewicz± podró¿ i kontynuowa³ s³u¿bê, jego tytu³ "p³ywaj±cego pa³acu" zosta³by mu odebrany ledwie tydzieñ pó¼niej przez France.

Mam nadziejê ¿e Ci którzy zdecydowali siê przeczytaæ ten, nazwijmy to artyku³, nie bêd± ¿a³owaæ ;) W wolnym czasie postaram siê przybli¿yæ sylwetki w³oskich liniowców.

Powered by phpBB (php5) 2.0.11 [CR] C 2001, 2002
phpBB Group, hosted by kei.pl
Design forum - r@ven web for phpbb.pl