»
Rejestracja
»
Szukaj
»
Profil
»
FAQ
»
Użytkownicy
»
Grupy
»
Galerie
»
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
»
Zaloguj
Forum TITANIC - forum o Titanicu Strona Główna
->
Inne
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Na początek
----------------
INFORMACJE
Ogłoszenia
Przywitaj się!
O forum
Polska Encyklopedia Titanica
----------------
Polska Encyklopedia Titanica
Niezatapialny, nieosiągalny sen
----------------
Titanic Ogólnie
Katastrofa
Załoga i orkiestra
Pasażerowie
White Star Line
Sport
Pojazdy
Kolekcja Titanica
Materiały archiwalne
Filmy, książki, artykuły i inne o Titanicu
----------------
''Titanic" Jamesa Camerona
Filmy o Titanicu
Książki o Titanicu
Artykuły o Titanicu
Związane w inny sposób
Linki
Programy TV
W palarni
----------------
Nasza Twórczość
Nasze RPG
Statki inne niż Titanic
Galeria zdjęć
Pogawędki
----------------
O nas
Muzyka
Film
Książki
Inne
Gry i zabawy
Mr. Pink
----------------
Archiwum
Shoutbox
...
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
tomek_s_1990
Wysłany: Wto 11:50, 22 Maj 2012
Temat postu:
Ja się nie zgadzam z opinią Psrusa, że wiekszość rzeczy została wyjaśniona. Według mnie wszystko zależy od postawienia nowych pytań lub naswietlenia sprawy pod jakimś nowym kątem bądź przez pryzmat czegoś. Następnie mozemy zapytać czy nasze wnioski są porawne lub czy nasze rozumienie rzeczy(nawet poszczegónych słów) jest poprawne.
psrus
Wysłany: Pon 15:34, 21 Maj 2012
Temat postu:
Cytat:
Sugerujesz wyższość forum nad Wikipedią?
Hehe, czuję się zaskoczony tym pytaniem.
Raczej nie chcę szerzyć rzeczy, których nie warto.
Cytat:
A przykład ze Słońcem jest akurat bardzo nietrafiony. Jego masę jest bardzo prosto obliczyć używając nawet ołówka i kartki papieru, widmo pozwala poznać jego skład chemiczny, analiza wiatru słonecznego daje informacje o tempie zużycia paliwa w jądrze...
Nie wiem, bo to nie jest moja dziedzina. Ale szybkość spalania z pewnością może zależeć i tempo spalania może zmieniać się na przestrzeni czasu, więc moim zdaniem takie prognozowanie dat jest, jak to nazwałeś trafnie, "naukową pychą". Mogliby przynajmniej podać szacowaną niepewność, ale nie robi się tego? Dlaczego? Bo mogłaby wynieść te 100 miliardów lat (no tak, słońce jutro nie zgaśnie, ale może w drugą stronę)? Bo to są pobożne życzenia wymyślone przy kawce niewiele mające wspólnego z metodą naukową? ("za 1 i 560 zer lat, mniej więcej, może wystąpić nowy Wielki Wybuch." nie mówcie mi że mam w to wierzyć, bo tak naprawdę nikt nie może tego przewidzieć. To jakieś bajki).
Cytat:
PS.(A jednak traktujesz titanistykę jako naukę zamkniętą, w której znane są wszystkie niemal fakty i nie ma miejsca na stosowanie metody naukowej czy szukanie nowych odpowiedzi...)
To tylko twoje wydaje mi się niestety. Cudowne rewelacje, dawno już wyjaśnione, o nitach, stali, pożarach, mumiach i innych aniołkach z nieba to raczej nie nowe fakty, które należałoby zbadać. Chociaż, pamiętam, słyszałem to już od ciebie, w związku z jakąś nowinką, tylko nie potrafię sobie przypomnieć. Ale tak, uważam że wiekszość rzeczy zostało już wyjaśnionych, także przyczyny i przebieg katastrofy. Można mieć jedynie wątpliwości co do kwestii przełamania i dalszego przebiegu tonięcia (o których też pisałem w odpowiednim temacie kiedyś, o teorii przełamania pod niskim kątem, ale pozostało to bez odpowiedzi o ile pamiętam).
Tar-Minyatur
Wysłany: Nie 20:04, 20 Maj 2012
Temat postu:
Sugerujesz wyższość forum nad Wikipedią?
Masz częściowo rację. Ta lista to dowód pychy współczesnej nauki - jednak znamy już na tyle dużo "facts and figures", że możemy odważyć się szacować pewne liczby. A przykład ze Słońcem jest akurat bardzo nietrafiony. Jego masę jest bardzo prosto obliczyć używając nawet ołówka i kartki papieru, widmo pozwala poznać jego skład chemiczny, analiza wiatru słonecznego daje informacje o tempie zużycia paliwa w jądrze...
Przede wszystkim jednak chodzi mi o skalę wydarzeń opisywanych w tej liście. Nie chodzi nawet o to, czy i kiedy się wydarzą, a o to, jak mali jesteśmy w porównaniu z tym wszystkim.
PS.(A jednak traktujesz titanistykę jako naukę zamkniętą, w której znane są wszystkie niemal fakty i nie ma miejsca na stosowanie metody naukowej czy szukanie nowych odpowiedzi...)
psrus
Wysłany: Nie 19:27, 20 Maj 2012
Temat postu:
O ile cenię i kocham naukę, to dla mnie to są bajki, i chyba rzeczywiście właściwym miejscem dla takich rewelacji są strony wikipedii i programy na National Geogrpahic czy Discovery. Tak naprawdę niczego nie można przewidzieć, i to z taką dokładnością. Oczywiście można przewidzieć że np. słońce się kiedyś wypali, ale datowanie tego jest niepoważne. My nawet dokładnie nie znamy przeszłości i niektórych losów ewolucji. Nikt nawet nie wie dlaczego wyginęły te lub inne gatunki, i ciągle pojawiają się różne teorie.
Tar-Minyatur
Wysłany: Nie 14:00, 20 Maj 2012
Temat postu: Przyszłość Wszechświata
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_far_future
To dopiero uczy pokory. Z ciekawszych:
- za 10 milionów lat wody Morza Czerwonego zaleją rozwarty Wielki Rów Wschodni i wschodnia Afryka zostanie oddzielona od reszty nowym wąskim, ale głębokim morzem.
- za 50 milionów lat Afryka uderzy w Eurazję, co spowoduje wypiętrzenie łańcucha górskiego na skalę Himalajów.
- za 240 milionów lat Układ Słoneczny ukończy, licząc od teraz, jeden pełny obrót dookoła środka Drogi Mlecznej.
- za 250 milionów lat wszystkie kontynenty ponownie złączą się w jeden.
- za 600 milionów lat poziom dwutlenku węgla w atmosferze, z winy Słońca, spadnie do poziomu uniemożliwiającego fotosyntezę, w wyniku czego 99% gatunków wyginie. I po walczyć z globalnym ociepleniem?
- za 800 milionów lat poziom CO2 spadnie do poziomu uniemożliwiającego nawet rzadką fotosyntezę C4, w wyniku czego wszystkie rośliny, a później wszystkie organizmy wielokomórkowe wyginą.
- za 1 miliard lat Słońce będzie grzać o 10% mocniej, w wyniku czego średnia temperatura Ziemi wyniesie 47 stopni Celsjusza. Wszystkie oceany ostatecznie wyparują, tylko na biegunach pozostaną niewielkie sadzawki, w których utrzymają się proste formy życia.
- za 1,3 miliarda lat eukarionty wyginą. Pozostaną tylko prokarionty.
- za 1,5-1,6 miliarda lat Słońce będzie grzać tak mocno, że strefa możliwa do zamieszkania przesunie się. Całe życie na Ziemi wymrze, natomiast na Marsie będzie tak ciepło, jak na Ziemi podczas epoki lodowcowej.
- za 100 miliardów lat wszelkie dowody Wielkiego Wybuchu znikną z obserwowalnego Wszechświata, czyniąc życie co niektórych amerykańskich chrześcijan prostszym. Tylko, że wtedy od 93 miliardów lat nie będzie Ziemi którą spali i pochłonie Słońce, więc punkt obserwacyjny również się zmieni... Choć, oczywiście, nie będzie w stanie zmieniać się z prędkością dorównującą prędkości rozprzestrzeniania się Wszechświata.
- za 1 i 260-760 zer lat cała materia zapadnie się w czarne dziury, o ile protony się nie rozpadają.
- za 1 i 560 zer lat, mniej więcej, może wystąpić nowy Wielki Wybuch.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Bright
free theme by
spleen stylerbb.net & programosy.pl
Regulamin